Strona główna

Specjalistyczna Poradnia Neurologiczna

Wyszukiwarka chorób

20 lat doświadczenia

Nasza specjalistyczna poradnia neurologiczna działa na terenie Ostrołęki od 1993 roku.

Centrum Chorób Nerwowych "SALUS" jest efektem ostatnich jej przekształceń, których inicjatorką jest lek. Beata Jarka - Sieniawska. Dzięki doskonałej kadrze lekarzy specjalistów oraz gabinetom wyposażonym w najwyższej klasy sprzęt diagnostyczny i terapeutyczny w Centrum udzielane są wysokiej jakości świadczenia w gabinetach specjalistycznych i rehabilitacyjnych.

Świadczenia realizowane są zarówno na rzecz pacjentów ubezpieczonych w Narodowym Funduszu Zdrowia, jak i osób leczących się prywatnie.

Więcej

Spis chorób

Przegląd wybranych chorób układu nerwowego, jaki zamieszczamy na naszej stronie i będziemy systematycznie uzupełniać, ma z jednej strony na celu zwrócenie zwrócenie uwagi na objawy jakie im towarzyszą, z drugiej zaś przybliżyć potencjalnym pacjentom te trudne zagadnienia.

Treści zawarte w przeglądzie mają charakter informacyjno-edukacyjny i ich celem jest poszerzenie wiedzy na temat danej choroby oraz skłonienia osoby, która stwierdza u siebie niepokojące objawy do  kontaktu z lekarzem specjalistą.

 

Wybierz początkową literę, aby zobaczyć dodane pozycje lub skorzystaj z wyszukiwarki na górze.

Otępienie starcze

Inne nazwy:


Otępienie starcze to rodzaj zaburzenia funkcji poznawczych, a przede wszystkim pamięci. Nie stanowi ono objawu starości, a jest zaburzeniem, które można i trzeba hamować. Może być wywołane przez chorobę Alzheimera ale także inne choroby neurodegeneracyjne. Najczęściej dotyka osób po 65 roku życia. Choroba bywa trudna w diagnozie, ponieważ jest albo mylona z innymi chorobami tego rodzaju, albo też lekceważy się jej objawy.
Między 20 a 90 rokiem życia ciężar mózgu maleje o 5-10%. Zjawisko stanowi efekt zaniku komórek nerwowych, a skala i szybkość tego procesu jest różna w poszczególnych strukturach centralnego układu nerwowego. Pień mózgu traci w trakcie tego procesu niewiele neuronów, lecz w leżącym w jego obrębie miejsca sinawego odnotowuje się ubytek wynoszący prawie 50% około 65 roku życia. Zjawisko to może skutkować trudnościami w zasypianiu.
Około 60 roku życia spada też gwałtownie liczba komórek Purkinjego w móżdżku, co powoduje upośledzeniem funkcji motorycznych.
Liczba komórek w międzymózgowiu nie podlega zmianom w istotny sposób, lecz degeneracja hipokampu rozpoczyna się już w trzydziestym roku życia i w wieku 60 lat może już dojść do ubytku 30% budujących go neuronów. Zjawisko to wyjaśnia problemy osób starszych z przyswajaniem sobie nowych wiadomości.
Znaczące ubytki występują też w korze mózgowej. W polach: ruchowym, potylicznym i skroniowym sięgają one 30-50% stanu wyjściowego w stosunku do mózgu osoby w wieku 20 lat.
Choroba częściej występuje wśród kobiet niż mężczyzn. Bardziej narażone na zachorowanie są osoby ze średnim i podstawowym wykształceniem, które stronią od kontaktów z innymi ludźmi. Ponadto schorzenie atakuje zazwyczaj osoby osamotnione. Otępieniu starczemu nierzadko współtowarzyszy depresja. Pacjent, który zaobserwuje u siebie problemy z pamięcią, powinien zgłosić się do neurologa bądź geriatry. Niekiedy niezbędna jest także konsultacja psychiatryczna. Diagnoza otępienia starczego opiera się głównie na dokładnym wywiadzie i wykluczeniu zaburzeń dających podobne symptomy.
Rozwoju otępienia nie da się cofnąć, ale można je znacząco spowolnić. Leczenie oparte jest na farmakoterapii. Używa się w tym wypadku inhibitorów cholinesterazy. Niezmiernie ważne jest również stymulowanie pracy mózgu osiągane przez ćwiczenia intelektualne.

Choroby z tej samej kategorii