Strona główna

WIELOSPECJALISTYCZNA PRZYCHODNIA LEKARSKA

Wyszukiwarka chorób

20 lat doświadczenia

Nasza specjalistyczna poradnia neurologiczna działa na terenie Ostrołęki od 1993 roku.

CCN SALUS w Ostrołęce jest efektem ostatnich jej przekształceń, których inicjatorką jest lek. Beata Jarka - Sieniawska. Dzięki doskonałej kadrze lekarzy specjalistów oraz gabinetom wyposażonym w najwyższej klasy sprzęt diagnostyczny i terapeutyczny w Centrum udzielane są wysokiej jakości świadczenia w gabinetach specjalistycznych i rehabilitacyjnych.

Świadczenia realizowane są zarówno na rzecz pacjentów ubezpieczonych w Narodowym Funduszu Zdrowia, jak i osób leczących się prywatnie.

Więcej

Zmiana numeru telefonu

Od 1 lutego 2021 r. rejestracja badań i konsultacji prywatnych do wszystkich specjalistów odbywa się od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-12.00 i 14.00-16.00 pod numerem tel. (29) 646-30-89.

Aktualności

Ból to subiektywne, nieprzyjemne doznanie, które pojawia się, gdy dochodzi do uszkodzenia naszego ciała, np. skaleczenie, oparzenie. Ból jest cierpieniem.


Po co więc jest? Dlaczego natura wyposażyła nas w coś, co nie jest przyjemne?

 

Jak jest rola bólu?

Przede wszystkim ból ostrzega nas  przed zagrażającym niebezpieczeństwem i chroni przed zbagatelizowaniem występującego problemu. Przykładowo, gdy dotkniemy gorącego przedmiotu, natychmiast cofniemy rękę, by nie doszło do rozległego oparzenia. Jeśli dojdzie do większego urazu np. skręcenia lub złamania ręki albo nogi, ból automatycznie wymusza unieruchomienie chorej kończyny, przez co zapobiega dalszym uszkodzeniom.

 

Może na co dzień nie zastanawiamy się nad tym, ale podświadomie wiemy, że ostry ból informuje nas, że coś złego dzieje się z nami, że zaczyna się choroba. Ból skłania nas do kontaktu z lekarzem. Czasami ból pojawia się zbyt późno, by nas ostrzec, np. zbyt długie przebywanie na słońcu powoduje oparzenia skóry i ból, który odczuwamy zazwyczaj dopiero po kilku godzinach, jako efekt po nadmiernym opalaniu się.

 

Ból w zależności od czasu jego trwania dzielimy na:

-        ostry, gdy dolegliwości trwają do 3 miesięcy i

-        przewlekły - powyżej 3 miesięcy.

Przykładem bólu ostrego jest ból pooperacyjny, który w pierwszej dobie po operacji jest najsilniejszy, a następnie, wraz z gojeniem się rany pooperacyjnej słabnie, by w ostateczności zaniknąć. Są jednak sytuacje, gdy mimo wygojenia się rany ból nie ustępuje. Mamy wówczas do czynienia z tzw. "przetrwałym bólem pooperacyjnym", który jest odmianą bólu neuropatycznego. Ten rodzaj bólu przewlekłego jest bardzo trudny do leczenia. Na szczęście nie występuje często.

 

U wszystkich, u których dolegliwości bólowe utrzymują się miesiącami, a niekiedy latami, dochodzi do znacznego pogorszenia jakości życia. Większość chorych nie jest w stanie pracować, zmniejszają się ich dochody, obniża standard życia i pozycja w rodzinie oraz społeczeństwie. Dochodzi do zaburzeń snu.  Rozwinąć się może zespół przewlekłego zmęczenia. Maleje apetyt lub odwrotnie, dochodzi do nadmiernego łaknienia. Jednocześnie ból ogranicza aktywność ruchową, co w rezultacie może doprowadzić do nadwagi lub otyłości, a ta z kolei upośledza aktywność fizyczną. Do tego dołącza się zdenerwowanie, nadmierna drażliwość i depresyjny nastrój. W związku z tym wielu badaczy określa ból przewlekły jako chorobę samą w sobie, wymagającą wielokierunkowego postępowania.

 

Po przeprowadzonym rozpoznaniu, ból przewlekły powinien być leczony wieloma metodami:

-        farmakologicznie, tzw. interwencyjne metody leczenie bólu (blokady układu nerwowego, zabiegi neurodestrukcyjne, leczenie chirurgiczne);

-        niefarmakologicznie, gdzioe metodą leczenia bólu jest np. neuromodulacja (przezskórna stymulacja nerwów - elektrofonoforeza, tDCS, - względnie akupunktura);

-        psychoterapeutycznie (edukacja, metody autoregulacyjne - ćwiczenia oddechowe, techniki relaksacyjne, zmniejszanie napięcia emocjonalnego i mięśniowego, terapia poznawczo - behawioralna);

-        fizykalnymi metodami leczenia bólu - leczenie ciepłem (termoterapia), leczenie zimnem (krioterapia), laseroterapia, elektroterapia, masaż, gimnastyka lecznicza.

 

Wielu autorów poleca tzw. terapie uzupełniające (komplementarne). Poza wspomnianą wcześniej akupunkturą uwzględniane jest wtedy: ziołolecznictwo, ajuwerda, aromatoterapia, homeopatia, joga, muzykoterapia, wodolecznictwo i balneologia.

 

Powyższy tekst, to jedynie wstęp do szeroko pojętego zagadnienia jakim jest występowanie bólu. W innych opracowaniach zajmę się między innymi omówieniem zagadnienia najczęściej występujących zespołów bólów przewlekłych.

 

CCN "SALUS"

specjalista anestezjolog

lek. med. Jolanta Tańska-Engler


«« Powrót