Strona główna

WIELOSPECJALISTYCZNA PRZYCHODNIA LEKARSKA

Wyszukiwarka chorób

20 lat doświadczenia

Nasza specjalistyczna poradnia neurologiczna działa na terenie Ostrołęki od 1993 roku.

CCN SALUS w Ostrołęce jest efektem ostatnich jej przekształceń, których inicjatorką jest lek. Beata Jarka - Sieniawska. Dzięki doskonałej kadrze lekarzy specjalistów oraz gabinetom wyposażonym w najwyższej klasy sprzęt diagnostyczny i terapeutyczny w Centrum udzielane są wysokiej jakości świadczenia w gabinetach specjalistycznych i rehabilitacyjnych.

Świadczenia realizowane są zarówno na rzecz pacjentów ubezpieczonych w Narodowym Funduszu Zdrowia, jak i osób leczących się prywatnie.

Więcej

Zmiana numeru telefonu

Od 1 lutego 2021 r. rejestracja badań i konsultacji prywatnych do wszystkich specjalistów odbywa się od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-12.00 i 14.00-16.00 pod numerem tel. (29) 646-30-89.

Aktualności

Bóle głowy stanowią jedną z najczęstszych przyczyn poszukiwania porady lekarskiej. Szacuje się, że aż 80-90 % ludzi doznaje tego rodzaju dolegliwości, najczęściej przygodnych, sprowokowanych na przykład zmęczeniem, niewyspaniem, stresem, infekcją czy nadużyciem alkoholu.


U 20 % ludzi czyli u co piątej osoby epizody bólowe mają charakter nawracający. Statystycznie co dziesiąty człowiek zgłosi się do lekarza zaniepokojony samymi dolegliwościami lub brakiem efektu stosowanego samodzielnie leczenia. Dla części z nich oznaczać to będzie dalszy systematyczny kontakt ze specjalistami z różnych dziedzin medycyny w nadziei na uwolnienie od przewlekłego lub nawracającego cierpienia, dla niektórych może oznaczać konieczność wdrożenia intensywnego leczenia farmakologicznego czy pilnej interwencji chirurgicznej.

 

Pocieszający poniekąd może być fakt, iż znakomita większość dolegliwości bólowych głowy - szacuje się, że ok. 80 % - to tzw. bóle samoistne, będące chorobą samą w sobie, co oznacza, iż nie są manifestacją innego schorzenia. Niemniej kiedy dolegliwości nawracają, są częste lub mają znaczne nasilenie mogą istotnie obniżać jakość życia pacjenta. Zawsze też musimy pamiętać o pozostałych 20 % przypadków, kiedy ból głowy stanowi objaw innej choroby, którą powinniśmy zdiagnozować oraz leczyć. Czasem jest to choroba zagrażająca życiu.

 

Jak się w tym wszystkim rozeznać? W jakich sytuacjach pomoc lekarska może się okazać pilna?

 

Jedną z najważniejszych kwestii jest czas trwania bólu. Niepokojące są te dolegliwości, które możemy zakwalifikować jako bóle ostre - trwające od kilku godzin lub dni oraz bóle podostre - trwające kilka tygodni. Chodzi tu o wystąpienie po raz pierwszy w życiu silnego bólu lub pojawienie się bólu o zupełnie odmiennym od dotychczasowych charakterze. Ważne są także okoliczności ich wystąpienia - szczególną czujność należy zachować, jeśli ból głowy pojawił się w związku z urazem głowy lub wysiłkiem fizycznym. Pamiętajmy, że wysiłek fizyczny to nie tylko dźwignięcie ciężaru - to każda sytuacja, w której dochodzi do wzrostu ciśnienia w głowie. Znajdzie się więc w tej grupie na przykład nasilony kaszel, parcie jakie wykonujemy w ubikacji czy uprawianie seksu. Pilnej pomocy należy także poszukiwać, jeśli ból głowy przedłuża się, nawraca pomimo stosowania doraźnego leczenia, jeśli towarzyszą mu nudności lub wymioty, zwłaszcza w godzinach porannych, pojawią się jakiekolwiek objawy neurologiczne - zaburzenia widzenia, drętwienie twarzy, kończyn, zaburzenia mowy, koordynacji ruchów, zaburzenia równowagi, pogorszenie świadomości lub pamięci, nagła zmiana zachowania. Zasięgnijmy pilnie porady lekarskiej, jeśli bólowi głowy towarzyszy wysokie ciśnienie tętnicze lub gorączka. Szybszej diagnozy wymagają także bóle głowy pojawiające się de novo po 50-tym roku życia.

 

Kiedy natomiast skierować kroki do poradni? Spośród bólów głowy określanych jako samoistne najczęściej mamy do czynienia z bólami o charakterze napięciowym lub migreną.  Pomimo jasnych cech charakteryzujących te dwa zespoły, na co dzień możemy mieć duże wątpliwości jak zakwalifikować swoje dolegliwości oraz - całkowicie słusznie - czy przyjmowanie leków przeciwbólowych to jedyny i uzasadniony sposób radzenia sobie z problemem. Niestety tabletka przeciwbólowa jest zwykle najszybszym dostępnym rozwiązaniem problemu, stąd najprostsza droga do nadużywania leków.

 

Pamiętajmy, że już sama rozmowa ze specjalistą może pomóc w postawieniu diagnozy. Zarówno napięciowe bóle głowy, migrena jak i inne rzadsze rodzaje bólów głowy mają swoje charakterystyczne cechy. Dodatkowo prawidłowy z założenia w takich przypadkach wynik badania neurologicznego i doświadczenie lekarza stawiającego wstępną diagnozę mogą zdjąć z nas część obaw i ukierunkować nasze myślenie na próbę ustalenia możliwych sytuacji prowokujących występowanie dolegliwości lub ich nasilanie.

 

Duże znaczenie ma także możliwość przeprowadzenia badań dodatkowych, których szeroki panel zawierający badania neuroobrazowe, elektroencefalografię, badanie dna oka, całodobowy pomiar ciśnienia tętniczego, ocenę ultrasonograficzną tętnic domózgowych, badania laboratoryjne i inne jest dostępny w gabinetach specjalistycznych.  

 

CCN "SALUS"

specjalista neurolog

lek. med. Anna Wołosz


«« Powrót