Zwalczanie bólu za pośrednictwem metody elektrofonoforezy jest nowoczesnym zabiegiem, polegającym na połączeniu dwóch zabiegów terapeutycznych: jonoforezy i ultradźwięków.
Dzięki temu innowacyjnemu połączeniu możliwe jest zwiększenie oddziaływania bodźców leczniczych oraz zredukowanie natężenia prądu i ultradźwięków wykorzystywanych do zabiegów. W rezultacie elektrofonoforeza okazuje się bardziej skuteczna oraz posiada mniejszą liczbę przeciwwskazań do prowadzenia takiej terapii.
Ponadto jest również metodą bezbolesnej przezskórnej aplikacji leków, ale rozszerzoną o wpływ prądu elektrycznego. Twórcą metody jest dr A. Dyszkiewicz, który postanowił wykorzystać jednocześnie zalety dwóch wspomnianych zabiegów terapeutecznych (jonoforezy i ultradźwięków).
Do aplikacji leków opracowana została specjalnej konstrukcji głowica ultradźwiękowa, która posiada komorę na substancję lekową oraz odpowiedni obwód przepływu prądu. Z racji wykorzystania prądu stałego do transportu jonów leku, czoło głowicy musi mieć powłokę o odpowiedniej odporności chemicznej, aby w czasie terapii nie następowała reakcja chemiczną z żelem, a następnie cząsteczkami leku. Zwykłe głowice ultradźwiękowe najczęściej posiadają czoła ze stopów aluminium, który jest bardzo reaktywnym metalem. Z tego względu nie nadają się do takich zastosowań.
Podczas zabiegu elektrofonoforezy wytwarza się ciepło oraz następuje stymulacja komórek, co wywołuje takie efekty jak:
- znaczące zwiększenie ukrwienia obszaru poddanego zabiegowi,
- wzrost zawartości tlenu w komórkach i tkankach,
- powstanie ponadnormatywnej przepuszczalności błon komórkowych.
Wskazaniami do zabiegu elekrofonoforezy są:
- zespoły bólowe mięśni i stawów,
- zmiany zwyrodnieniowe,
- zapalenia stawów,
- bóle kręgosłupa,
- zespoły cieśni,
- nerwobóle,
- rwa kulszowa,
- ostrogi piętowe.
Z wymienionych wskazań do przeprowadzenia terapii wynika, że zabiegi te nabierają szczególnego znaczenia w trakcie leczenia niektórych schorzeń o podłożu neurologicznym i reumatologicznym.
Przemawia za tym fakt, że z racji synergicznego oddziaływania ultradźwięków i transportu jonowego w polu elektrycznym, elektrofonoforeza okazała się metodą niezwykle skuteczną, jeżeli chodzi o leczenie schorzeń miejscowych, położonych pod skórą na głębokości nawet kilkunastu centymetrów. Szczególnie cenna jest w leczeniu chorób stawów, gdzie jedyną alternatywą jest standardowa farmakoterapia lub bezpośrednia iniekcja, w obu przypadkach obciążona skutkami ubocznymi.
Badania porównawcze przeprowadzone przez dra Dyszkiewicza, wykazały 4,5-krotnie większą głębokość penetracji z wykorzystaniem elektrofonoforezy w stosunku do fonoforezy. W stosunku do standardowej jonoforezy uzyskano 3-krotnie większą głębokość.
Reasumując, elektrofonoforeza jest nową techniką wymuszania penetracji zdysocjowanych na jony substancji chemicznych przez warstwy półprzepuszczalne w tym skórę i tkanki podskórne. Istotą metody jest zogniskowanie na obszarze wchłaniania leku wpływów pola elektrycznego i fali ultradźwiękowej. Pozwala przy tym na podawania leków o dużej skuteczności, a co za tym idzie, powinna być stosowana z rozwagą oraz pod nadzorem lekarza prowadzącego.
Elektrofonoforeza nie ma wielu przeciwwskazań, jednak lekarz nie skieruje na tą terapię osób chorych na nowotwór oraz osób z rozrusznikiem serca. Metalowe implanty umieszczone w miejscu wymagającym zabiegu również wykluczają wykorzystanie tej metody.
Zabiegi elektrofonoforezy przeprowadzane są w Ostrołęce od kilku miesięcy aparaten Sonoter Plus US 10 w CCN "SALUS"- Wielospecjalistycznej Przychodni Lekarskiej.
CCN "SALUS"
specjalista neurolog
lek. med. Beata Jarka-Sieniawska
«« Powrót