Strona główna

WIELOSPECJALISTYCZNA PRZYCHODNIA LEKARSKA

Wyszukiwarka chorób

20 lat doświadczenia

Nasza specjalistyczna poradnia neurologiczna działa na terenie Ostrołęki od 1993 roku.

CCN SALUS w Ostrołęce jest efektem ostatnich jej przekształceń, których inicjatorką jest lek. Beata Jarka - Sieniawska. Dzięki doskonałej kadrze lekarzy specjalistów oraz gabinetom wyposażonym w najwyższej klasy sprzęt diagnostyczny i terapeutyczny w Centrum udzielane są wysokiej jakości świadczenia w gabinetach specjalistycznych i rehabilitacyjnych.

Świadczenia realizowane są zarówno na rzecz pacjentów ubezpieczonych w Narodowym Funduszu Zdrowia, jak i osób leczących się prywatnie.

Więcej

Zmiana numeru telefonu

Od 1 lutego 2021 r. rejestracja badań i konsultacji prywatnych do wszystkich specjalistów odbywa się od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-12.00 i 14.00-16.00 pod numerem tel. (29) 646-30-89.

Aktualności

Zwalczanie bólu za pośrednictwem metody elektrofonoforezy jest nowoczesnym zabiegiem, polegającym na połączeniu dwóch zabiegów terapeutycznych: jonoforezy i ultradźwięków.


 Dzięki temu innowacyjnemu połączeniu możliwe jest zwiększenie oddziaływania bodźców leczniczych oraz zredukowanie natężenia prądu i ultradźwięków wykorzystywanych do zabiegów. W rezultacie elektrofonoforeza okazuje się bardziej skuteczna oraz posiada mniejszą liczbę przeciwwskazań do prowadzenia takiej terapii.

 

Ponadto jest również metodą bezbolesnej przezskórnej aplikacji leków, ale rozszerzoną o wpływ prądu elektrycznego. Twórcą metody jest dr A. Dyszkiewicz, który postanowił wykorzystać jednocześnie zalety dwóch wspomnianych zabiegów terapeutecznych (jonoforezy i ultradźwięków). 

 

Do aplikacji leków opracowana została specjalnej konstrukcji głowica ultradźwiękowa, która posiada komorę na substancję lekową oraz odpowiedni obwód przepływu prądu. Z racji wykorzystania prądu stałego do transportu jonów leku, czoło głowicy musi mieć powłokę o odpowiedniej odporności chemicznej, aby w czasie terapii nie następowała reakcja chemiczną z żelem, a następnie cząsteczkami leku. Zwykłe głowice ultradźwiękowe najczęściej posiadają czoła ze stopów aluminium, który jest bardzo reaktywnym metalem. Z tego względu nie nadają się do takich zastosowań.

 

Podczas zabiegu elektrofonoforezy wytwarza się ciepło oraz następuje stymulacja komórek, co wywołuje takie efekty jak:

 • znaczące zwiększenie ukrwienia obszaru poddanego zabiegowi,
 • wzrost zawartości tlenu w komórkach i tkankach,
 • powstanie ponadnormatywnej przepuszczalności błon komórkowych.

 

Wskazaniami do zabiegu elekrofonoforezy są:

 • zespoły bólowe mięśni i stawów,
 • zmiany zwyrodnieniowe,
 • zapalenia stawów,
 • bóle kręgosłupa,
 • zespoły cieśni,
 • nerwobóle,
 • rwa kulszowa,
 • ostrogi piętowe.

 

Z wymienionych wskazań do przeprowadzenia terapii wynika, że zabiegi te nabierają szczególnego znaczenia w trakcie leczenia niektórych schorzeń o podłożu neurologicznym i reumatologicznym.

 

Przemawia za tym fakt, że z racji synergicznego oddziaływania ultradźwięków i transportu jonowego w polu elektrycznym, elektrofonoforeza okazała się metodą niezwykle skuteczną, jeżeli chodzi o leczenie schorzeń miejscowych, położonych pod skórą na głębokości nawet kilkunastu centymetrów. Szczególnie cenna jest w leczeniu chorób stawów, gdzie jedyną alternatywą jest standardowa farmakoterapia lub bezpośrednia iniekcja, w obu przypadkach obciążona skutkami ubocznymi.

 

Badania porównawcze przeprowadzone przez dra Dyszkiewicza, wykazały 4,5-krotnie większą głębokość penetracji z wykorzystaniem elektrofonoforezy w stosunku do fonoforezy. W stosunku do standardowej jonoforezy uzyskano 3-krotnie większą głębokość.

 

Reasumując, elektrofonoforeza jest nową techniką wymuszania penetracji zdysocjowanych na jony substancji chemicznych przez warstwy półprzepuszczalne w tym skórę i tkanki podskórne. Istotą metody jest zogniskowanie na obszarze wchłaniania leku wpływów pola elektrycznego i fali ultradźwiękowej. Pozwala przy tym na podawania leków o dużej skuteczności, a co za tym idzie, powinna być stosowana z rozwagą oraz pod nadzorem lekarza prowadzącego. 

 

Elektrofonoforeza nie ma wielu przeciwwskazań, jednak lekarz nie skieruje na tą terapię osób chorych na nowotwór oraz osób z rozrusznikiem serca. Metalowe implanty umieszczone w miejscu wymagającym zabiegu również wykluczają wykorzystanie tej metody.

 

Zabiegi elektrofonoforezy przeprowadzane są w Ostrołęce od kilku miesięcy aparaten Sonoter Plus US 10 w CCN "SALUS"- Wielospecjalistycznej Przychodni Lekarskiej.

 

CCN "SALUS"

specjalista neurolog

lek. med. Beata Jarka-Sieniawska


«« Powrót