Strona główna

WIELOSPECJALISTYCZNA PRZYCHODNIA LEKARSKA

Wyszukiwarka chorób

20 lat doświadczenia

Nasza specjalistyczna poradnia neurologiczna działa na terenie Ostrołęki od 1993 roku.

CCN SALUS w Ostrołęce jest efektem ostatnich jej przekształceń, których inicjatorką jest lek. Beata Jarka - Sieniawska. Dzięki doskonałej kadrze lekarzy specjalistów oraz gabinetom wyposażonym w najwyższej klasy sprzęt diagnostyczny i terapeutyczny w Centrum udzielane są wysokiej jakości świadczenia w gabinetach specjalistycznych i rehabilitacyjnych.

Świadczenia realizowane są zarówno na rzecz pacjentów ubezpieczonych w Narodowym Funduszu Zdrowia, jak i osób leczących się prywatnie.

Więcej

Zmiana numeru telefonu

Od 1 lutego 2021 r. rejestracja badań i konsultacji prywatnych do wszystkich specjalistów odbywa się od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-12.00 i 14.00-16.00 pod numerem tel. (29) 646-30-89.

Aktualności

Płuca są filtrem przez który przechodzi powietrze, dostarczając tlen do naszego organizmu. Jest to jeden filtr na całe życie, nie możemy płuc przecież wymienić, jak np. filtra w czasie przeglądu samochodu. Od tego jakim powietrzem oddychamy, zależy nasze zdrowie.


 Jeżeli jest zanieczyszczone, to wraz z powietrzem dostają się do płuc również szkodliwe związki chemiczne, bakterie. Najwięcej szkodliwych substancji jest w dymie tytoniowym. Mogą one wywołać wiele groźnych chorób: np. raka płuca, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POCHP). Rak to choroba śmiertelna, a POCHP powoduje  niedotlenienie organizmu, a skrajnych postaciach konieczne jest ciągłe stosowanie tlenu.

 

Osoba, jeżeli zje pokarm po którym źle się czuje, wie czego ma unikać. Ale jeżeli oddychamy zanieczyszczonym powietrzem (najczęstsze zanieczyszczenia spowodowane są paleniem tytoniu), trujące związki osiadają w płucach, powodując stan zapalny i destrukcję pęcherzyków płucnych. Odruchem obronnym jest wówczas kaszel. Należy podkreślić, że nie ma czegoś takiego, jak kaszel palacza. To odruch obronny układu oddechowego, dowód postępującej destrukcji/stanu zapalnego. Nie powinniśmy się zbytnio martwić kaszlem trwającym do 6-u tygodni. Jest on zazwyczaj spowodowany infekcją (zapaleniem oskrzeli lub płuc), po odpowiedniej terapii powinien ustąpić.  Najbardziej niebezpieczny dla naszego zdrowia jest kaszel przewlekły, trwający ponad 8 tygodni. Powinien być zdiagnozowany, ponieważ może on być objawem np. raka płuca, gruźlicy czy zwłóknienia płuc. Praktycznie u co 3-go chorego nie jesteśmy w stanie jednoznacznie postawić rozpoznania, ponieważ chory może mieć kilka przyczyn kaszlu.  Częste przyczyny to: kaszel związany z górnymi drogami oddechowymi, astma oskrzelowa, przewlekłe zapalenie oskrzeli, POChP, czy refluks żołądkowo- przełykowy.

 

Wdychając trujące związki zawarte w dymie tytoniowym powodujemy postępującą destrukcję pęcherzyków płucnych, co doprowadza do utrudnionego dopływu tlenu do organizmu, następuje duszność. Chory ma problem z wydmuchaniem powietrza, płuca "robią się" rozdęte jak beczka. W końcowych stadiach choroby duszność uniemożliwia wykonywanie podstawowych czynności.

 

Napadowa duszność, przebiegająca ze świszczącym oddechem może być objawem astmy oskrzelowej. We wdychanym powietrzu zawartych jest wiele substancji pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. Niektórzy z nas reagują na te substancje w sposób odmienny. Mówimy, że są to osoby nadwrażliwe (uczulone). Cząsteczki (najczęściej są to białka) wywołujące taką zmienioną reakcję to alergeny. Mogą one dostawać się do naszego organizmu drogą wziewną (kurz, a w nim szczątki roślin, zwierząt), pokarmową, przez skórę. Łatwo przenikają przez błony śluzowe.  Alergenami mogą być także leki. W wyniku reakcji alergicznej uwalniane są mediatory stanu zapalnego, które mogą wywołać np. łzawienie i pieczeniu oczu, kaszel i duszność (w wyniku zwężenia dróg oddechowych), katar, wysypkę skórną lub biegunkę. U każdego pacjenta objawy mogą manifestować się w sposób odmienny. Objawy mogą być całoroczne lub sezonowe. W Polsce bardzo dużo jest alergii wywoływanych przez pyłki roślin, objawy występują wówczas od marca do października.

 

W dziedzinie alergologii i pulmonologii (choroby płuc) następuje ciągły postęp. Lekarze potrafią diagnozować powyższe dolegliwości, leczyć i często zapobiec postępowi choroby. Do diagnostyki przewlekłego kaszlu i duszności niezbędne jest wykonanie badań obrazowych (RTG klatki piersiowej, tomografia komputerowa klatki piersiowej), czynnościowych układu oddechowego (spirometria). W przypadku raka płuca najważniejsze jest  wykrycie choroby we wczesnym stadium, ponieważ tylko całkowite usunięcie chirurgiczne warunkuje pełne wyleczenie. Lekarze potrafią też zmniejszyć duszność pacjenta chorego na POChP i astmę. Konieczne jest wówczas stosowanie leków wziewnych pod stałą kontrolą specjalisty. Właściwe stosowane leki wziewne mogą zmniejszyć częstość zaostrzeń choroby i hospitalizacji.

 

Jeżeli wywiad i badanie lekarskie sugeruje alergiczną przyczynę dolegliwości, następnym krokiem diagnostycznym powinno być wykrycie tej przyczyny, czyli określenie alergenu uczulającego. Podstawowym badaniem są testy skórne. Jest to najważniejszy etap diagnostyki alergologicznej. Dzięki nim można poznać uczulający alergen, co pozwala zapobiegać objawom i właściwie leczyć. Oprócz leczenia farmakologicznego (tabletki, leki wziewne, stosowane miejscowo na skórę) ważne miejsce w alergologii odgrywa immunoterapia, potocznie zwana odczulaniem lub "szczepieniem" przeciw alergii. U większości pacjentów przynosi korzystne efekty. Leczenie polega na podawaniu alergenu regularnie w określonych odstępach czasowych. Celem takiego postępowania jest wytworzenie w organizmie tolerancji, aby przy narażeniu na ten alergen nie występowały objawy choroby. Diagnostyką i leczeniem schorzeń układu oddechowego zajmuje się pulmonolog, a aspektami wszechobecnych uczuleń - alergolog. Obie tego rodzaju poradnie działają w Wielospecjalistycznej Przychodni CCN "SALUS".

       

CCN "SALUS"

specjalista alergolog i pulmunolog                  

dr hab. n. med. Wojciech Naumnik


«« Powrót