Strona główna

WIELOSPECJALISTYCZNA PRZYCHODNIA LEKARSKA

Wyszukiwarka chorób

20 lat doświadczenia

Nasza specjalistyczna poradnia neurologiczna działa na terenie Ostrołęki od 1993 roku.

CCN SALUS w Ostrołęce jest efektem ostatnich jej przekształceń, których inicjatorką jest lek. Beata Jarka - Sieniawska. Dzięki doskonałej kadrze lekarzy specjalistów oraz gabinetom wyposażonym w najwyższej klasy sprzęt diagnostyczny i terapeutyczny w Centrum udzielane są wysokiej jakości świadczenia w gabinetach specjalistycznych i rehabilitacyjnych.

Świadczenia realizowane są zarówno na rzecz pacjentów ubezpieczonych w Narodowym Funduszu Zdrowia, jak i osób leczących się prywatnie.

Więcej

Zmiana numeru telefonu

Od 1 lutego 2021 r. rejestracja badań i konsultacji prywatnych do wszystkich specjalistów odbywa się od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-12.00 i 14.00-16.00 pod numerem tel. (29) 646-30-89.

Aktualności

Zespół cieśni nadgarstka jest najczęstszą neuropatią uciskową kończyny górnej. Zdecydowanie przeważa on u kobiet. Dotyczy nerwu pośrodkowego, który czuciowo zaopatruje (w przybliżeniu) palce I-IV od strony dłoniowej oraz znaczącą  część powierzchni  dłoniowej ręki, ruchowo- większość mięśni zginaczy ręki i palców.


Zawiera też dużą ilość włókien autonomicznych odpowiedzialnych za funkcje naczynioruchowe (regulacja ukrwienia skóry i innych struktur ręki ) oraz  potliwość ręki. Położenie anatomiczne nerwu pośrodkowego w odcinku dystalnym (najdalszym) jest szczególne. Końcowy odcinek  przebiega przez wąski kanał razem ze wszystkimi ścięgnami zginaczy palców, który jest ograniczony od strony dłoniowej tzw. troczkiem zginaczy leżącym pod skórą i mięśniami krótkimi ręki. Troczek zginaczy to bardziej popularna nazwa więzadła poprzecznego nadgarstka , składajacego się z włókien tkanki łącznej. Jego rolą jest ochrona struktur kanału nadgarstka. Jednak w szczególnych przypadkach czy stanach chorobowych dochodzi do nadmiernego pogrubienia i utraty elastyczności, co powoduje wzrost ciśnienia w kanale nadgarstka z następowym uciskiem nerwu.

 

Najczęstszą przyczyną tego zespołu są przeciążenia ręki spowodowane m.in. długotrwałą pracą przy komputerze z wygięciem ręki operującej myszką,  niektórymi  pracami domowymi, w gospodarstwie rolnym, na budowie, czy w warsztatach mechanicznych. Wiele czynników sprzyja tej neuropatii. Należą do nich przebyte urazy, a nawet liczne mikrourazy, stany zapalne stawów nadgarstka  i pochewek ścięgnistych zginaczy palców oraz zmiany hormonalne sprzyjające obrzękom. Bardzo często ten zespół występuje w niedoczynności tarczycy, cukrzycy i akromegalii oraz w ciąży.  Wiele chorób układowych tkanki łącznej sprzyja tej chorobie. Należą do nich reumatoidalne zapalenie stawów, twardzina układowa, zespół Sjogrena, a nawet znaczne zwyrodnienia stawowe. Rzadziej występujące choroby - nowotwory nadgarstka (np. ganglion) lub amyloidoza z gromadzeniem nadmiaru nieprawidłowej substancji mogą również wywołać ucisk nerwu pośrodkowego w kanale nadgarstka.

 

Objawy tej neuropatii są charakterystyczne. Zwykle  zespół ten można rozpoznać "w ciemno" na podstawie objawów. Choroba zaczyna sie drętwieniem ręki w porze nocnej lub nad ranem, z uczuciem obrzęku. Osoba z tym schorzeniem często ratuje się przyjęciem pozycji pionowej i potrząsaniem ręki, co na chwilę przynosi ulgę. Z czasem dolegliwości narastają - dołącza się nieprzyjemny piekący ból, a nastepnie objawy pojawiają się również w ciągu dnia, np podczas wygięcia ręki trzymającej telefon komórkowy, kierownicę samochodu lub roweru.  Dalszym etapem choroby jest uszkodzenie również włókien ruchowych, czyli takich które zaopatrują mięśnie.Wówczas dochodzi do niedowładu ręki, objawiającego się początkowo niezgrabnością ręki, utrudnieniem ruchów precyzyjnych, wypadaniem przedmiotów z rąk, a następnie osłabieniem siły ręki. Na tym etapie może dojść również do pozornej poprawy- ustępuje ból i drętwienie wskutek całkowitego uszkodzenia włókien czuciowych nerwu. Końcowym etapem jest zanik mięśni kłębu kciuka i znaczny niedowład palców- niemożności zginania palców I-III- tzw. ręki położnika.

 

Aby potwierdzić rozpoznanie należy wykonać proste badanie przewodnictwa, czyli elektroneurografię. Rutynowo ocenia się dwa nerwy w kończynie górnej- pośrodkowy i łokciowy. Elektroneurografia jest całkowicie bezpieczna, nieinwazyjna- nie ma potrzeby badania mięśni elektrodą igłową. Jedynym przeciwwskazaniem jest obecność rozrusznika serca. Niestety dla niektórych osób nie jest to badanie przyjemne, ponieważ nerwy są drażnione słabym prądem. Zwykle przykry jest początek badania, potem chory się przyzwyczaja do elektrycznych impulsów.

 

Zaleca się również badanie ultrasonograficzne, które może wykazać ucisk oraz uwidocznić zmiany zapalne, zwyrodnieniowe lub pourazowe ręki. Badanie to musi być jednak wykonane przez doświadczonego sonografistę, specjalizującego się w ocenie układu mięśniowo- szkieletowego i dysponującego aparatem o bardzo dobrej rozdzielczości.  

 

Zespół cieśni nadgarstka należy przede wszystkim różnicować z tzw. górnym zespołem otworu klatki piersiowej, który występuje rzadko, a uszkodzenie dotyczy nie tylko nerwu pośrodkowego, ale również nerwu łokciowego. Podobnie może się objawiać zespół bólowy odcinka szyjnego kręgosłupa, ale po wnikliwie zebranym wywiadzie łatwo odróżnić obie choroby. Należy również wziąć pod uwagę uogólnioną polineuropatię rozpoczynającą się od nerwu pośrodkowego oraz zespół genetycznie uwarunkowany -tzw. neuropatię z nadwarażliwości na ucisk.

 

Jeśli chodzi o leczenie zależy ono od stopnia uszkodzenia nerwu oraz odczuwanych subiektywnych objawów- na ile wpływają one na codzienne funkcjonowanie. W tzw. łagodnym uszkodzeniu nerwu pośrodkowego (dotyczącym jedynie włókien czuciowych) można próbować fizykoterapii, unieruchomienia na noc, unikaniu długotrwałego wygięcia nadgarstka, specjalnych ćwiczeń. W CCN Salus stosuje się skuteczny jednorazowy zabieg fizykoterapii zwany elektrofonoforezą, całkowicie nieinwazyjny i niebolesny. Polega on na połączeniu elektroforezy oraz ultradźwięków w celu wprowadzenia silnego leku sterydowego - Depo- Medrolu do kanału nadgarstka. W cięższych przypadkach zaleca się leczenie operacyjne. Jest to prosty zabieg w znieczuleniu miejscowym polegający  na przecięciu troczka zginaczy, z następowym odbarczeniem nerwu pośrodkowego. Niestety ręka ok. 1 ms powinna być oszczędzana, aby rana mogła się całkowicie wygoić. Innym, bardziej oszczędzającym leczeniem jest zabieg endoskopowy. Polega on na odbarczeniu nerwu od strony kanału nadgarstka, za pomocą  tzw. techniki małego cięcia. Niestety oba sposoby mają swoje powikłania-  w pierwszym przypadku może powstać przerośnięta blizna, w drugim czasem zdarza się niecałkowite przecięcie troczka.

 

Badania zespłów cieśni przeprowadzane są w Ostrołęce za pośrednictwem aparatu Surpass w CCN "SALUS"- Wielospecjalistycznej Przychodni Lekarskiej.

 

CCN "SALUS"

specjalista neurolog

lek. med. Beata Jarka-Sieniawska


«« Powrót