Strona główna

WIELOSPECJALISTYCZNA PRZYCHODNIA LEKARSKA

Wyszukiwarka chorób

20 lat doświadczenia

Nasza specjalistyczna poradnia neurologiczna działa na terenie Ostrołęki od 1993 roku.

CCN SALUS w Ostrołęce jest efektem ostatnich jej przekształceń, których inicjatorką jest lek. Beata Jarka - Sieniawska. Dzięki doskonałej kadrze lekarzy specjalistów oraz gabinetom wyposażonym w najwyższej klasy sprzęt diagnostyczny i terapeutyczny w Centrum udzielane są wysokiej jakości świadczenia w gabinetach specjalistycznych i rehabilitacyjnych.

Świadczenia realizowane są zarówno na rzecz pacjentów ubezpieczonych w Narodowym Funduszu Zdrowia, jak i osób leczących się prywatnie.

Więcej

Zmiana numeru telefonu

Od 1 lutego 2021 r. rejestracja badań i konsultacji prywatnych do wszystkich specjalistów odbywa się od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-12.00 i 14.00-16.00 pod numerem tel. (29) 646-30-89.

Aktualności

W obecnej praktyce klinicznej w obszarze diagnostyki zawrotów głowy stosuje się wiele zróżnicowanych testów i pomiarów wymagających specjalistycznej wiedzy i doświadczenia, a także sprzętu medycznego. 


W ostatnim okresie czasu, w CCN „SALUS” obserwuje się zwiększoną ilość pacjentów zwracających się do specjalistów z problemem zaburzenia narządu równowagi. Objawy w postaci zawrotów głowy mogą towarzyszyć wielu schorzeniom, których pochodzenie może być bardzo zróżnicowane. Zagadnieniami tymi zajmiemy się w kolejnych numerach gazety.

Z tych powodów zaistniała zatem potrzeba wprowadzenia w poradni neurologicznej  odpowiedniej aparatury, która pozwoliłaby na wykonywanie procedury diagnostycznej w celu poprawnego rozpoznania etiologii zawrotów głowy.

Stosunkowo niedawno do dyspozycji lekarzy w Polsce oddany został pierwszy system diagnostyczny do przeprowadzania testu vHIT - ICS Impulse, którym najczęściej dysponują jedynie Kliniki.

ICS Impulse to narzędzie badawcze, które umożliwia określenie współczynnika nadążania (gain) wartości odruchu przedsionkowo-okoruchowego (OPO) oraz ilustrujące ruchy sakadowe gałek ocznych za pomocą testu vHIT: video Head Impulse Test (lub Halmagyi Impulse Test).
Test vHIT jest jedynym obecnie dostępnym badaniem, które ocenia funkcjonowanie wszystkich sześciu kanałów półkolistych niezależnie w odpowiedzi na stymulację fizjologiczną, porównywalną do tej, jakiej pacjent doświadcza na co dzień.

Test vHIT jest niezbędny do oceny zaburzeń w obszarze peryferyjnej części narządu przedsionkowego i określenia, w której części nerwu występuje nieprawidłowość oraz czy występuje ona w obszarze kanałów półkolistych.

ICS Impulse umożliwia dokładną i obiektywną ocenę odruchu przedsionkowo-ocznego. Technologia ta zmieniła spojrzenie na dotychczas stosowane metody diagnostyki zaburzeń równowagi. Pozwala na szybką ocenę charakteru zaburzeń i wyznacza kierunek leczenia pacjenta.
Za pośrednictwem omawianego urządzenia specjalista neurolog może także z dużym prawdopodobieństwem wykluczyć niektóre zaburzenia naczyniowe; guz nerwu VIII i kąta mostowo-móżdżkowego; zaburzenia czynnościowe;  padaczkę skroniową; guz mózgu; SM; a także choroby metaboliczne i chorobę Meniere'a.

Z klinicznej analizy dolegliwości zgłaszanych przez pacjentów wynika, że ich podłożem są:
• zaburzenia naczyniowe OUN i ucha wewnętrznego (15,2%),
• łagodny, położeniowy zawrót głowy (15,2%),
• skutki urazów czaszki i kręgosłupa szyjnego (14,9%),
• stany zapalne ucha środkowego (12,0%),
Modelowe jednostki chorobowe w otoneurologii stanowiły w badanej populacji odpowiednio:
• choroba Meniere'a (3,3%),
• zapalenie neuronu przedsionkowego (2,8%),
• guz nerwu VIII i kąta mostowo-móżdżkowego (1,5%).
Największą populację chorych z zawrotami głowy i zaburzeniami równowagi stanowili pacjenci, u których pomimo wielokrotnych badań kontrolnych i długotrwałej obserwacji nie udało się ustalić rozpoznania bez badania omawianym testem vHIT. Grupa ta stanowiła 23,9% przypadków całej badanej populacji.

Zalety badania:
pełne badanie układu przedsionkowego w krótkim czasie – badanie wszystkich 3 kanałów półkolistych ucha lewego i prawego
wygodne, lekkie gogle z wbudowanym żyroskopem zwiększające komfort pacjenta
pełna mobilność umożliwiająca badanie pacjentów zarówno w gabinecie, jak i przy łóżku na oddziale
wyjątkowo czuła kamera rejestrująca szybkie ruchy oka przy bardzo małych prędkościach kątowych głowy

Od października 2015r. w CCN „SALUS” - Wielospecjalistycznej Przychodni Lekarskiej w Ostrołęce wykonywane są badania test vHIT  przy pomocy najnowszej generacji aparatu ICS Impulse, firmy Madsen - GN Otometrics.

Dyrektor CCN SALUS                       
mgr Andrzej Sieniawski                      
www.neurolog.ostroleka.pl            
 


«« Powrót