Strona główna

WIELOSPECJALISTYCZNA PRZYCHODNIA LEKARSKA

Wyszukiwarka chorób

20 lat doświadczenia

Nasza specjalistyczna poradnia neurologiczna działa na terenie Ostrołęki od 1993 roku.

CCN SALUS w Ostrołęce jest efektem ostatnich jej przekształceń, których inicjatorką jest lek. Beata Jarka - Sieniawska. Dzięki doskonałej kadrze lekarzy specjalistów oraz gabinetom wyposażonym w najwyższej klasy sprzęt diagnostyczny i terapeutyczny w Centrum udzielane są wysokiej jakości świadczenia w gabinetach specjalistycznych i rehabilitacyjnych.

Świadczenia realizowane są zarówno na rzecz pacjentów ubezpieczonych w Narodowym Funduszu Zdrowia, jak i osób leczących się prywatnie.

Więcej

Zmiana numeru telefonu

Od 1 lutego 2021 r. rejestracja badań i konsultacji prywatnych do wszystkich specjalistów odbywa się od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-12.00 i 14.00-16.00 pod numerem tel. (29) 646-30-89.

Aktualności

Badanie elektoencefalograficzne (EEG) - przygotowanie i przebieg - mgr Andrzej Sieniawski

Elektroencefalografia (EEG), to badanie, którego celem jest ocena bioelektrycznej czynności mózgu, a za jej pośrednictwem stanu czynnościowego ośrodkowego układu nerwowego. EEG jest pomocne w diagnostyce wielu chorób układu nerwowego, zwłaszcza padaczki. Za pośrednictwem omawianego badania można określić także rodzaj śpiączki i ocenić stan zdrowia chorych z guzami mózgu.


Wskazania do wykonania badania EEG.

Badanie elektrofizjologiczne wykorzystuje fakt, że komórki mózgowe komunikują się ze sobą przy pomocy impulsów elektrycznych o niewielkim napięciu i natężeniu. Jego celem jest ocena, czy wspomniany proces zachodzi prawidłowo. W związku z tym EEG jest ważną metodą diagnostyczną u pacjentów cierpiących na z zaburzeniami snu, w śpiączce, po urazach czaszkowo-mózgowych, a także przy objawach padaczki. EEG może być wykonywane także u pacjentów z zapaleniem mózgu, rozpoznanymi nowotworami, oraz po udarach mózgu. Wskazaniem do wykonania badania są także objawy nieprawidłowej czynności mózgu (np. napady drgawkowe), stan po urazie głowy i po zabiegach neurochirurgicznych.

Jak przygotować się do badania EEG.

1. Na badanie należy się zgłosić z umytymi włosami (nie pokrytymi żadnymi środkami do stylizacji, np. lakierem, żelem, itd.).
2. Aby nie dopuścić do spadku poziomu cukru we krwi, przed badaniem wskazane jest spożycie lekkiego posiłku.
3. W ciągu doby poprzedzającej badanie EEG nie należy zażywać leków pobudzających lub hamujących ośrodkowy układ nerwowy np. Uspokajających, lub nasennych.
4. Niewskazane jest przed badaniem picie napojów alkoholowych lub zawierających kofeinę (kawy, mocnej herbaty, napojów typu cola czy napojów energetycznych.

Przebieg badania EEG.

Na głowie badanego pacjenta zostaje umieszczone 24 elektrody, których zadaniem będzie rejestracja prądów czynnościowych wytwarzanych przez komórki nerwowe (neurony) mózgu i przekazanie tych sygnałów do elektroencefalografu. Celem lepszego przewodnictwa elektrycznego powierzchnię elektrod prowadzący badanie technik pokrywa specjalnym żelem lub pastą przewodzącą, a niekiedy wykorzystuje specjalny czepek.
Wraz z rozpoczęciem badania prądy czynnościowe wytwarzane przez komórki nerwowe mózgu przekazywane są do encefalografu, który przetwarza je na serię linii falistych. To z nich właśnie tworzy się obraz fal mózgowych. Na zapis EEG składają się tzw. fale i rytmy o różnych częstotliwościach i amplitudzie. Wyróżnia się fale i rytmy alfa, beta, theta, delta, fale ostre i różne złożone elementy, jak zespoły iglicowe.
Pierwszym etapem badania jest uzyskanie zapisu spoczynkowego. W tym celu pacjent znajduje się w pozycji leżącej lub siedzącej, bez ruchu i ma zamknięte oczy.

W drugim stosuje się różne metody stymulujące - pacjent otwiera oczy i wykonuje 30-40 głębokich oddechów na minutę (tzw. hiperwentylacja). Stosuje się też niekiedy fotostymulację, a rzadziej sen fizjologiczny i podawanie środków farmakologicznych.
Badanie trwa kilkadziesiąt minut.

Wynik EEG otrzymuje pacjent po przeanalizowaniu zapisu elektroencefalograficznego przez doświadczonego lekarza neurologa w formie opisu. Niekiedy dołącza się wykres (obraz fal mózgowych).

Prawidłowe EEG człowieka w spoczynku i przy zamkniętych oczach składa się z rytmu alfa (głównie w okolicach potylicznych i ciemieniowych mózgu) oraz rytmu beta (przednie okolice mózgu). Ponadto u 15-20% ludzi zdrowych występują w zapisie fale theta, a także spłaszczenie zapisu (mała ilość rytmu alfa i jego niska amplituda).

Zniekształcenia rytmu, jego zaniki, znaczna asymetria zapisu lub pojawianie się fal patologicznych (theta, delta, iglice i inne elementy złożone) oznaczają, że wynik badania jest nieprawidłowy.

W CCN „SALUS” - Wielospecjalistycznej Przychodni Lekarskiej w Ostrołęce badania EEG wykonywane są przy pomocy najnowszej generacji aparatu Comet EEG, amerykańskiej firmy Grass Technologies.

Dyrektor CCN SALUS                       
mgr Andrzej Sieniawski                      
www.neurolog.ostroleka.pl                  


«« Powrót