Strona główna

WIELOSPECJALISTYCZNA PRZYCHODNIA LEKARSKA

Wyszukiwarka chorób

20 lat doświadczenia

Nasza specjalistyczna poradnia neurologiczna działa na terenie Ostrołęki od 1993 roku.

CCN SALUS w Ostrołęce jest efektem ostatnich jej przekształceń, których inicjatorką jest lek. Beata Jarka - Sieniawska. Dzięki doskonałej kadrze lekarzy specjalistów oraz gabinetom wyposażonym w najwyższej klasy sprzęt diagnostyczny i terapeutyczny w Centrum udzielane są wysokiej jakości świadczenia w gabinetach specjalistycznych i rehabilitacyjnych.

Świadczenia realizowane są zarówno na rzecz pacjentów ubezpieczonych w Narodowym Funduszu Zdrowia, jak i osób leczących się prywatnie.

Więcej

Zmiana numeru telefonu

Od 1 lutego 2021 r. rejestracja badań i konsultacji prywatnych do wszystkich specjalistów odbywa się od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-12.00 i 14.00-16.00 pod numerem tel. (29) 646-30-89.

Spis chorób

Przegląd wybranych chorób układu nerwowego, jaki zamieszczamy na naszej stronie i będziemy systematycznie uzupełniać, ma z jednej strony na celu zwrócenie zwrócenie uwagi na objawy jakie im towarzyszą, z drugiej zaś przybliżyć potencjalnym pacjentom te trudne zagadnienia.

Treści zawarte w przeglądzie mają charakter informacyjno-edukacyjny i ich celem jest poszerzenie wiedzy na temat danej choroby oraz skłonienia osoby, która stwierdza u siebie niepokojące objawy do kontaktu z lekarzem specjalistą.

Wybierz początkową literę, aby zobaczyć dodane pozycje lub skorzystaj z wyszukiwarki na górze.

Otępienie

Inne nazwy: Demencja,


Otępienie (łac. dementia) jest zaburzeniem funkcji intelektualnych, które wywołane jest przewlekłą i postępującą chorobą mózgu.

W tej sytuacji otępienie utrudnia zarówno prawidłowe funkcjonowanie w społeczeństwie jak i wykonywanie wybranego zawodu. W trakcie rozwoju choroby zaburzeniu ulega początkowo proces zapamiętywania, a następnie myślenia, liczenia, orientacji, pojmowania, porównywania, krytycyzmu, dokonywania wyborów, wyrażania emocji, zmiany nastroju oraz osobowości. To wszystko dzieje się przy zachowanej świadomości. Degradacji ulega też zdolność do uczenia się.

Do przyczyn otępienia zalicza się przede wszystkim: chorobę Alzheimera, otępienie czołowo-skroniowe, choroby naczyń mózgu, chorobę Parkinsona, chorobę Wilsona, urazy mózgu, guzy mózgu, padaczkę, infekcje ośrodkowego układu nerwowego, stwardnienie rozsiane, chorobę Creutzfeldta-Jakoba, porażenie nadjądrowe i chorobę Huntingtona. Na jej rozwój mają także wpływ zaburzenia metaboliczne (choroby tarczycy, choroba Cushinga, niewydolność nerek i wątroby), a także niedobory witamin.

Innym typem otępienia jest otępienie rzekome występujące w przebiegu zaburzeń psychicznych reaktywnych.

W przypadku rozpoznania otępienia konieczna jest dalsza diagnostyka w kierunku ustalenia jego przyczyny. Oprócz badań neurologicznych pacjent przechodzi badania psychologiczne, pozwalające ocenić jego funkcje poznawcze, badania obrazowe i laboratoryjne (zaburzenia metaboliczne).

Choroby z tej samej kategorii