Strona główna

WIELOSPECJALISTYCZNA PRZYCHODNIA LEKARSKA

Wyszukiwarka chorób

20 lat doświadczenia

Nasza specjalistyczna poradnia neurologiczna działa na terenie Ostrołęki od 1993 roku.

CCN SALUS w Ostrołęce jest efektem ostatnich jej przekształceń, których inicjatorką jest lek. Beata Jarka - Sieniawska. Dzięki doskonałej kadrze lekarzy specjalistów oraz gabinetom wyposażonym w najwyższej klasy sprzęt diagnostyczny i terapeutyczny w Centrum udzielane są wysokiej jakości świadczenia w gabinetach specjalistycznych i rehabilitacyjnych.

Świadczenia realizowane są zarówno na rzecz pacjentów ubezpieczonych w Narodowym Funduszu Zdrowia, jak i osób leczących się prywatnie.

Więcej

Zmiana numeru telefonu

Od 1 lutego 2021 r. rejestracja badań i konsultacji prywatnych do wszystkich specjalistów odbywa się od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-12.00 i 14.00-16.00 pod numerem tel. (29) 646-30-89.

Spis chorób

Bóle głowy

Inne nazwy:


Około 8% pacjentów poszukuje specjalistycznej porady u neurologa skarżąc się na tę dolegliwość. Najczęściej bóle głowy stanowią objaw towarzyszący innej chorobie. Takie bóle nazywamy bólami głowy objawowymi. Przyczyn bólów głowy jest wiele.
Do najczęstszych przyczyn ogólnoustrojowych bólu głowy zaliczamy:
- nadciśnienie tętnicze
- procesy chorobowe toczące się w innych narządach organizmu w obrębie czaszki lub w jej sąsiedztwie (zapalenie ucha środkowego, zapalenie zatok )
- będące następstwem zmian w obrębie szyi i karku,
- pochodzenia toksycznego,
- towarzyszące chorobom oczu,
- w zaburzeniach metabolicznych, szczególnie niewydolności nerek, wątroby,
- w depresjach, zaburzeniach lękowych i innych schorzeniach psychiatrycznych.
Przyczyny neurologiczne objawowego bólu głowy są następujące:
- guzy mózgu: pierwotne lub przerzutowe,
- udary mózgu: krwotoczne lub niedokrwienne, w tym krwawienie podpajęcze,
- następstwa urazów głowy,
- zmiany zapalne,
- wodogłowie.
Każdy pierwszorazowy ból głowy wymaga bardzo wnikliwej diagnostyki opartej na dokładnie zebranym wywiadzie i badaniu neurologicznym chorego oraz zaplanowaniu badań dodatkowych.
Po wykluczeniu wszystkich możliwych przyczyn objawowego bólu głowy, wolno uznać, że ból jest samoistny, to znaczy niezwiązany z inną chorobą. Takim bólem jest np. opisana w innym rozdziale migrena, a także ból napięciowy spowodowany przeciążeniem, stresem i \"wewnętrznym napięciem\". Do samoistnych bólów głowy zalicza się także neuralgie w obrębie głowy i twarzy oraz ból głowy Hortona. Jest również wiele innych rodzajów bólów głowy, ale to wykracza poza obręb tego opisu.

Choroby z tej samej kategorii