Strona główna

WIELOSPECJALISTYCZNA PRZYCHODNIA LEKARSKA

Wyszukiwarka chorób

20 lat doświadczenia

Nasza specjalistyczna poradnia neurologiczna działa na terenie Ostrołęki od 1993 roku.

CCN SALUS w Ostrołęce jest efektem ostatnich jej przekształceń, których inicjatorką jest lek. Beata Jarka - Sieniawska. Dzięki doskonałej kadrze lekarzy specjalistów oraz gabinetom wyposażonym w najwyższej klasy sprzęt diagnostyczny i terapeutyczny w Centrum udzielane są wysokiej jakości świadczenia w gabinetach specjalistycznych i rehabilitacyjnych.

Świadczenia realizowane są zarówno na rzecz pacjentów ubezpieczonych w Narodowym Funduszu Zdrowia, jak i osób leczących się prywatnie.

Więcej

Zmiana numeru telefonu

Od 1 lutego 2021 r. rejestracja badań i konsultacji prywatnych do wszystkich specjalistów odbywa się od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-12.00 i 14.00-16.00 pod numerem tel. (29) 646-30-89.

Spis chorób

Choroba Wilsona

Inne nazwy:


Choroba Wilsona należy do grupy schorzeń genetycznie uwarunkowanych i wiąże się z nieprawidłowym transportem i metabolizmem miedzi oraz odkładaniem się tego metalu w narządach wewnętrznych, szczególnie mózgu, wątrobie i nerkach. Na świecie występuje z częstością ok. 30 przypadków na jeden milion. Neurologiczne symptomy choroby Wilsona mogą się zazwyczaj pojawić między piątym a czterdziestym rokiem życia. Należą do nich:
- spoczynkowe lub zamiarowe drżenie kończyn,
- drżenie ramion,
- zaburzenia mowy i połykania,
- niepewny chód oraz ogólne pogorszenie sprawności ruchowej,
- ślinienie się,
- sztywność i kurcze mięśni,
- kręcz karku,
- napady padaczkowe,
- zaburzenia zachowania i osobowości
- zaburzenia psychiczne
Innymi towarzyszącymi objawami może być niewydolność wątroby, wodobrzusze lub żółtaczka.
Diagnozę stawia się opierając się na wywiadzie rodzinnym, badaniu neurologicznym, internistycznym i okulistycznym. Pomocne są specjalistyczne badania laboratoryjne takie jak poziom miedzi w surowicy i w moczu oraz poziom ceruloplazminy. Najczęściej w trakcie badania USG stwierdzane jest powiększenie wątroby lub śledziony, a tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny wykazuje zmiany w mózgu, a szczególnie w jądrach podstawy. Niestety nie są one charakterystyczne dla tej choroby. Przy badaniu okulistycznym uwagę zwraca pierścień Kaysera-Fleischera w postaci złocisto-brązowego przebarwienia obwodu rogówki. Rozstrzygające jest badanie genetyczne.
Pacjenci niekiedy późno trafiają do właściwego specjalisty, ponieważ częstym objawem są zaburzenia zachowania lub psychiczne. Zatem prawidłowe rozpoznanie stawiane jest często, gdy choroba jest zaawansowana. Leczenie tego schorzenia konieczne jest przez całe życie chorego. Polega ono na zwiększeniu wydalania oraz zmniejszeniu wchłaniania miedzi. Chory powinien unikać pokarmów, które zawierają miedź (spożywania wątroby, grzybów, czekolady lub orzechów).
Osoby prawidłowo leczone mają długość przeżycia podobną jak u populacji zdrowej. Istnieje jednak zagrożenie powstania powikłań, skutkujących ostrą niewydolnością wątroby lub jej marskością.

Choroby z tej samej kategorii