Strona główna

WIELOSPECJALISTYCZNA PRZYCHODNIA LEKARSKA

Wyszukiwarka chorób

20 lat doświadczenia

Nasza specjalistyczna poradnia neurologiczna działa na terenie Ostrołęki od 1993 roku.

CCN SALUS w Ostrołęce jest efektem ostatnich jej przekształceń, których inicjatorką jest lek. Beata Jarka - Sieniawska. Dzięki doskonałej kadrze lekarzy specjalistów oraz gabinetom wyposażonym w najwyższej klasy sprzęt diagnostyczny i terapeutyczny w Centrum udzielane są wysokiej jakości świadczenia w gabinetach specjalistycznych i rehabilitacyjnych.

Świadczenia realizowane są zarówno na rzecz pacjentów ubezpieczonych w Narodowym Funduszu Zdrowia, jak i osób leczących się prywatnie.

Więcej

Zmiana numeru telefonu

Od 1 lutego 2021 r. rejestracja badań i konsultacji prywatnych do wszystkich specjalistów odbywa się od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-12.00 i 14.00-16.00 pod numerem tel. (29) 646-30-89.

Spis chorób

Przegląd wybranych chorób układu nerwowego, jaki zamieszczamy na naszej stronie i będziemy systematycznie uzupełniać, ma z jednej strony na celu zwrócenie zwrócenie uwagi na objawy jakie im towarzyszą, z drugiej zaś przybliżyć potencjalnym pacjentom te trudne zagadnienia.

Treści zawarte w przeglądzie mają charakter informacyjno-edukacyjny i ich celem jest poszerzenie wiedzy na temat danej choroby oraz skłonienia osoby, która stwierdza u siebie niepokojące objawy do kontaktu z lekarzem specjalistą.

Wybierz początkową literę, aby zobaczyć dodane pozycje lub skorzystaj z wyszukiwarki na górze.

Choroba afektywna jednobiegunowa

Inne nazwy: Depresja endogenna, Depresja ciężka, Depresja kliniczna, Depresja właściwa,


Podział depresji na konkretne typy nie jest jednoznaczny i różne źródła stosują rozbieżne nazewnictwo. Wystąpienie depresji endogennej, określanej też jako: depresja właściwa, depresja kliniczna, depresja ciężka nie jest następstwem żadnego konkretnego wydarzenia życiowego. Wywoływana jest przez bliżej niesprecyzowane zaburzenia funkcjonowania mózgu, szczególnie systemu hormonalnego lub nerwowego, na co wskazuje stwierdzany w trakcie badań pacjenta niedobór amin biogenicznych, spadek poziomu norepinefryny (noradrenaliny) oraz serotoniny.
Omawiana depresja wywołuje głębokie zakłócenie funkcji psychicznych i fizycznych. Prowadzi do znacznie obniżonego nastroju, spowolnienia psychoruchowego, poczucia winy. Niekiedy chory nie może wykonywać najprostszych czynności i nie jest w stanie podejmować decyzji. Traci dotychczasowe zainteresowania. Czasem zaniedbuje się higienicznie. Często dochodzi do całkowitego spadku apetytu, rzadziej do przejadania się. Prawie zawsze występują zaburzenia snu. U chorego występują myśli samobójcze. Około 50% chorych próbuje popełnić samobójstwo, 15% odbiera sobie w ten sposób życie. Niekiedy obserwuje się skargi tzw. somatyzacyjne, czyli naśladujące choroby somatyczne, takie jak bóle głowy, bóle w klatce piersiowej, bóle pleców, bóle brzucha itd. Czasem chorobie towarzyszą objawy psychotyczne- zwykle urojenia.
Depresja endogenna wymaga bezwzględnego leczenia psychiatrycznego , a w najcięższych przypadkach konieczna jest hospitalizacja. Psychoterapia nie jest skuteczna z powodu braku współpracy pacjenta.
Przyjmuje się, że atak depresji endogennej może trwać około 6 miesięcy. W wielu przypadkach następuje wyleczenie pacjenta i powrót do normalnego życia, choć często odnotowywane są nawroty choroby. Część chorych musi przyjmować leki przeciwdepresyjne przez całe życie. Dość często depresja jest zwiastunem innych chorób, np. otępienia, choroby Parkinsona, stwardnienia zanikowego bocznego i innych neurodegeneracji.

Choroby z tej samej kategorii