Strona główna

WIELOSPECJALISTYCZNA PRZYCHODNIA LEKARSKA

Wyszukiwarka chorób

20 lat doświadczenia

Nasza specjalistyczna poradnia neurologiczna działa na terenie Ostrołęki od 1993 roku.

CCN SALUS w Ostrołęce jest efektem ostatnich jej przekształceń, których inicjatorką jest lek. Beata Jarka - Sieniawska. Dzięki doskonałej kadrze lekarzy specjalistów oraz gabinetom wyposażonym w najwyższej klasy sprzęt diagnostyczny i terapeutyczny w Centrum udzielane są wysokiej jakości świadczenia w gabinetach specjalistycznych i rehabilitacyjnych.

Świadczenia realizowane są zarówno na rzecz pacjentów ubezpieczonych w Narodowym Funduszu Zdrowia, jak i osób leczących się prywatnie.

Więcej

Zmiana numeru telefonu

Od 1 lutego 2021 r. rejestracja badań i konsultacji prywatnych do wszystkich specjalistów odbywa się od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-12.00 i 14.00-16.00 pod numerem tel. (29) 646-30-89.

Spis chorób

Choroba afektywna sezonowa

Inne nazwy: Depresja sezonowa, SAD, Seasonal affective disorder,


Choroba afektywna sezonowa (Seasonal affective disorder) określana też skrótem SAD, występuje w postaci cyklicznie nawracających epizodów depresyjnych w stałych porach roku. Depresję sezonową należy odróżnić od klinicznej. W omawianej chorobie zmiany emocjonalne zachodzą na głębszym poziomie psychicznym. Depresję sezonową dzielimy zazwyczaj na zimową i letnią, przy czym ta pierwsza jest dużo częstsza.
Objawy choroby afektywnej zimowej powtarzają się regularnie późną jesienią lub zimą. Zalicza się do nich: wyraźny brak energii, poczucie smutku i beznadziejności, senność, drażliwość, kłopoty z koncentracją, oraz brak motywacji do działania. U wielu chorych stwierdza się wzrost wagi spowodowany spożywaniem nadmiernej ilości słodyczy.
Specjaliści zakładają, że w wyzwalaniu zimowych zaburzeń afektywnych ważną rolę odgrywa niedostatek światła słonecznego.

Choroby z tej samej kategorii