Strona główna

WIELOSPECJALISTYCZNA PRZYCHODNIA LEKARSKA

Wyszukiwarka chorób

20 lat doświadczenia

Nasza specjalistyczna poradnia neurologiczna działa na terenie Ostrołęki od 1993 roku.

CCN SALUS w Ostrołęce jest efektem ostatnich jej przekształceń, których inicjatorką jest lek. Beata Jarka - Sieniawska. Dzięki doskonałej kadrze lekarzy specjalistów oraz gabinetom wyposażonym w najwyższej klasy sprzęt diagnostyczny i terapeutyczny w Centrum udzielane są wysokiej jakości świadczenia w gabinetach specjalistycznych i rehabilitacyjnych.

Świadczenia realizowane są zarówno na rzecz pacjentów ubezpieczonych w Narodowym Funduszu Zdrowia, jak i osób leczących się prywatnie.

Więcej

Zmiana numeru telefonu

Od 1 lutego 2021 r. rejestracja badań i konsultacji prywatnych do wszystkich specjalistów odbywa się od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-12.00 i 14.00-16.00 pod numerem tel. (29) 646-30-89.

Spis chorób

SLA

Inne nazwy: Choroba neuronu ruchowego, Sclerosis Lateralis Amyotrophica, Stwardnienie zanikowe boczne,


SLA (sclerosis lateralis amyotrfica- czyli stwardnienie zanikowe boczne) należy do chorób neuronu ruchowego. Jest ściśle związana ze zwyrodnieniem nerwów ośrodkowego układu nerwowego (mózgu i rdzenia kręgowego), które odpowiadają za kontrolę pracy mięśni.
W trakcie postępującego procesu chorobowego zwyrodnieniu ulegają komórki nerwowe w rogach przednich rdzenia kręgowego oraz kory mózgowej , które kontrolują ruchy mięśni.
SLA częściej diagnozowane jest u mężczyzn niż kobiet i są to zazwyczaj osoby w wieku około 50-60 lat. Na szczęście jest to choroba rzadko występująca. Przyczyny wywołujące SLA nie są znane, przy czym niewielki odsetek zachorowań to przypadki dziedziczne.
Objawami mogącymi znamionować wystąpienie SLA są:
- zaburzenia połykania lub niewyraźna mowa,
- trudności w pisaniu, zapinaniu guzików,
- osłabienie siły rąk i zaniki drobnych mięśni,
- skurcze mięśni i charakterystyczne drżenia pęczkowe z uczuciem chodzenia mrówek pod skórą
Objawy postępują stopniowo i z czasem dochodzi do niedowładów coraz większych grup mięśni. W dalszych etapach choroby upośledzeniu ulega także oddychanie, a ostatnim narządem atakowanym przez SLA są mięśnie okoruchowe (poruszające gałką oczną). Zwykle w ciągu kilku lat choroba prowadzi do śmierci.
Brak jest jednej niezawodnej metody pozwalającej na wykrywanie chorób neuronu ruchowego, do których zalicza się SLA. Diagnoza stawiana jest przeważnie w oparciu o obraz kliniczny i przebieg choroby. Niezbędne jest wykonanie badania przewodnictwa nerwowego (EMG) oraz badań obrazowych mózgu i rdzenia kręgowego.
Jak wspomniano, nie ma metody prowadzącej do wyleczenia SLA. Ważną rolę odgrywa jednak leczenie objawowe oraz fizykoterapia. Niektóre leki mogą opóźnić rozwój choroby jednak go nie zatrzymają. Okres trwania choroby zazwyczaj wynosi mniej niż pięć lat, choć można z nią żyć i dłużej.

Choroby z tej samej kategorii