Strona główna

WIELOSPECJALISTYCZNA PRZYCHODNIA LEKARSKA

Wyszukiwarka chorób

20 lat doświadczenia

Nasza specjalistyczna poradnia neurologiczna działa na terenie Ostrołęki od 1993 roku.

CCN SALUS w Ostrołęce jest efektem ostatnich jej przekształceń, których inicjatorką jest lek. Beata Jarka - Sieniawska. Dzięki doskonałej kadrze lekarzy specjalistów oraz gabinetom wyposażonym w najwyższej klasy sprzęt diagnostyczny i terapeutyczny w Centrum udzielane są wysokiej jakości świadczenia w gabinetach specjalistycznych i rehabilitacyjnych.

Świadczenia realizowane są zarówno na rzecz pacjentów ubezpieczonych w Narodowym Funduszu Zdrowia, jak i osób leczących się prywatnie.

Więcej

Zmiana numeru telefonu

Od 1 lutego 2021 r. rejestracja badań i konsultacji prywatnych do wszystkich specjalistów odbywa się od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-12.00 i 14.00-16.00 pod numerem tel. (29) 646-30-89.

Spis chorób

Przegląd wybranych chorób układu nerwowego, jaki zamieszczamy na naszej stronie i będziemy systematycznie uzupełniać, ma z jednej strony na celu zwrócenie zwrócenie uwagi na objawy jakie im towarzyszą, z drugiej zaś przybliżyć potencjalnym pacjentom te trudne zagadnienia.

Treści zawarte w przeglądzie mają charakter informacyjno-edukacyjny i ich celem jest poszerzenie wiedzy na temat danej choroby oraz skłonienia osoby, która stwierdza u siebie niepokojące objawy do kontaktu z lekarzem specjalistą.

Wybierz początkową literę, aby zobaczyć dodane pozycje lub skorzystaj z wyszukiwarki na górze.

Zespół niespokojnych nóg

Inne nazwy: Choroba Ecboma, Restless Legs Syndrome, RLS,


Zespół niespokojnych nóg - RLS - neurolodzy nazywają \\\"najczęstszym zaburzeniem ruchu, o którym nikt nie słyszał\\\". Objawem choroby jest niekontrolowana potrzeba poruszania nogami w czasie spoczynku. Cierpi na nią 5 -10% dorosłych osób. Część z nich doświadcza tylko sporadycznych skurczów pod koniec dnia, dla innych schorzenie jest prawdziwą udręką.
Objawy występują zazwyczaj wieczorem lub w nocy i są określane przez chorego jako uczucie palenia, mrowienia, swędzenia, bólu, a także \\\"rwania w nogach\\\". Ulgę przynosi ruch kończyn dolnych. Chorzy często nie są zdolni do odbywania długich lotów samolotem i jazdy samochodem, w czasie których trzeba siedzieć w bezruchu przez długi czas. W bardziej zaawansowanym stadium chory nie może także przebywać w kinie z uwagi na skurcze w nogach. Objawy zmęczenia często zaostrzają negatywne doznania.
Omawiana choroba jest spowodowana zachwianiem równowagi w poziomie neuroprzekaźnika dopaminy. Może ją wywoływać niedobór dopaminy w jednym obszarze mózgu. Istnieją też genetyczne czynniki ryzyka, w wyniku których około połowa pacjentów dziedziczy to schorzenie. Kobiety cierpią na RLS częściej niż mężczyźni, a objawy często pogarszają się u nich z wiekiem.
Zespół niespokojnych nóg może też mieć związek z niskim poziomem żelaza. Do innych czynników wywołujących chorobę zalicza się stosowanie niektórych leków np. na grypę i przeziębienie (choć mechanizm ich działania nie jest znany), leki przeciwhistaminowe lub przeciwdepresyjne. Objawy zespołu niespokojnych nóg mogą też być spowodowane przewlekłymi chorobami, jak niewydolność nerek oraz choroba Parkinsona. Schorzenie często nie jest prawidłowo rozpoznawane, a jego leczenie bywa trudne. Chorobę niekiedy myli się z depresją, stresem, rwą kulszową lub zapaleniem stawów. Z tego powodu wizyta u lekarza neurologa osoby doznającej opisanych objawów wydaje się niezbędna.
U niektórych osób w złagodzeniu objawów choroby pomagają zmiany stylu życia, jak odstawienie kofeiny, alkoholu i papierosów. A gdy pojawiają się symptomy, ulgę przynieść może gorąca kąpiel lub prysznic, masaż nóg albo okłady termoforem. Pomóc mogą również suplementy z żelazem lub z małymi dawkami magnezu, ale ciężkie przypadki wymagają nieraz podania leków. Istnieją leki zwiększające poziom dopaminy w mózgu albo leki przeciwpadaczkowe, które zmieniają sposób komunikacji neuronów, pomagając w ten sposób w złagodzeniu bolesnych objawów RLS oraz w powstrzymaniu mimowolnych ruchów nóg.

Choroby z tej samej kategorii