Strona główna

WIELOSPECJALISTYCZNA PRZYCHODNIA LEKARSKA

Wyszukiwarka chorób

20 lat doświadczenia

Nasza specjalistyczna poradnia neurologiczna działa na terenie Ostrołęki od 1993 roku.

CCN SALUS w Ostrołęce jest efektem ostatnich jej przekształceń, których inicjatorką jest lek. Beata Jarka - Sieniawska. Dzięki doskonałej kadrze lekarzy specjalistów oraz gabinetom wyposażonym w najwyższej klasy sprzęt diagnostyczny i terapeutyczny w Centrum udzielane są wysokiej jakości świadczenia w gabinetach specjalistycznych i rehabilitacyjnych.

Świadczenia realizowane są zarówno na rzecz pacjentów ubezpieczonych w Narodowym Funduszu Zdrowia, jak i osób leczących się prywatnie.

Więcej

Zmiana numeru telefonu

Od 1 lutego 2021 r. rejestracja badań i konsultacji prywatnych do wszystkich specjalistów odbywa się od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-12.00 i 14.00-16.00 pod numerem tel. (29) 646-30-89.

Spis chorób

Przegląd wybranych chorób układu nerwowego, jaki zamieszczamy na naszej stronie i będziemy systematycznie uzupełniać, ma z jednej strony na celu zwrócenie zwrócenie uwagi na objawy jakie im towarzyszą, z drugiej zaś przybliżyć potencjalnym pacjentom te trudne zagadnienia.

Treści zawarte w przeglądzie mają charakter informacyjno-edukacyjny i ich celem jest poszerzenie wiedzy na temat danej choroby oraz skłonienia osoby, która stwierdza u siebie niepokojące objawy do kontaktu z lekarzem specjalistą.

Wybierz początkową literę, aby zobaczyć dodane pozycje lub skorzystaj z wyszukiwarki na górze.

Depresja reaktywna

Inne nazwy:


Depresja reaktywna stanowi reakcję na konkretne traumatyczne wydarzenie życiowe pacjenta. Może być spowodowana miedzy innymi śmiercią bliskiej osoby, lub zerwaniem związku. Dlatego obecnie częściej się używa nazwy: reakcja na ostry stres. Dla odróżnienia obniżony nastrój związany ze zmianą sytuacji życiowej, np. przejściem na emeryturę, zwolnieniem z pracy nazywamy zaburzeniami adaptacyjnymi. Zarówno podczas reakcji na stres jak również w zaburzeniach adaptacyjnych zaostrzają się zwykle choroby przewlekłe, na które leczy się pacjent. Zatem może się zwiększyć częstość migrenowych bólów głowy, nasilić ból kręgosłupa, wystąpić wahania ciśnienia tętniczego itd. Dla odróżnienia od depresji endogennej nie stwierdza się poczucia winy i urojeń.
Nietypowa, przedłużona reakcja żałoby trwa na ogół do kilku miesięcy, po czym stan emocjonalny powoli wraca do normy. Choć depresja reaktywna nie wymaga w zasadzie leczenia, to jej bardzo dotkliwe i bolesne dla pacjenta objawy powinno się łagodzić psychoterapią, a w niektórych przypadkach- lekami przeciwdepresyjnymi.

Choroby z tej samej kategorii