Strona główna

WIELOSPECJALISTYCZNA PRZYCHODNIA LEKARSKA

Wyszukiwarka chorób

20 lat doświadczenia

Nasza specjalistyczna poradnia neurologiczna działa na terenie Ostrołęki od 1993 roku.

CCN SALUS w Ostrołęce jest efektem ostatnich jej przekształceń, których inicjatorką jest lek. Beata Jarka - Sieniawska. Dzięki doskonałej kadrze lekarzy specjalistów oraz gabinetom wyposażonym w najwyższej klasy sprzęt diagnostyczny i terapeutyczny w Centrum udzielane są wysokiej jakości świadczenia w gabinetach specjalistycznych i rehabilitacyjnych.

Świadczenia realizowane są zarówno na rzecz pacjentów ubezpieczonych w Narodowym Funduszu Zdrowia, jak i osób leczących się prywatnie.

Więcej

Zmiana numeru telefonu

Od 1 lutego 2021 r. rejestracja badań i konsultacji prywatnych do wszystkich specjalistów odbywa się od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-12.00 i 14.00-16.00 pod numerem tel. (29) 646-30-89.

Spis chorób

Przegląd wybranych chorób układu nerwowego, jaki zamieszczamy na naszej stronie i będziemy systematycznie uzupełniać, ma z jednej strony na celu zwrócenie zwrócenie uwagi na objawy jakie im towarzyszą, z drugiej zaś przybliżyć potencjalnym pacjentom te trudne zagadnienia.

Treści zawarte w przeglądzie mają charakter informacyjno-edukacyjny i ich celem jest poszerzenie wiedzy na temat danej choroby oraz skłonienia osoby, która stwierdza u siebie niepokojące objawy do kontaktu z lekarzem specjalistą.

Wybierz początkową literę, aby zobaczyć dodane pozycje lub skorzystaj z wyszukiwarki na górze.

Drgawki

Inne nazwy: Konwulsje,


Drgawki są to gwałtowne mimowolne skurcze mięśni, określane dawniej konwulsjami. Objawy te mogą towarzyszyć wielu chorobom, ale charakterystyczne są dla uogólnionych napadów padaczkowych, tężca, zatruć, zaburzeń metabolicznych, niedotlenienia ośrodkowego układu nerwowego, spadku poziomu cukru. Skurcze mięśni mogą również wystąpić podczas wysokiej gorączki, gdy przekracza ona 40 stopni C. Konwulsje są zazwyczaj powodowane nadpobudliwością mózgu lub rdzenia kręgowego.
Z medycznego punktu widzenia wyróżnia się dwa rodzaje napadów drgawkowych:
- Drgawki kloniczne, przebiegają zazwyczaj bardzo gwałtownie, lecz są krótkotrwałe. Tego rodzaju drgawkom towarzyszą ruchy klatki piersiowej. Choremu podczas ataku konwulsyjnego może przydarzyć się mimowolne oddanie moczu a nawet stolca.
- Drgawki toniczne trwają zdecydowanie dłużej i są silniejsze od klonicznych. Podczas ataku tonicznego chory może mieć mocno zaciśnięte zęby, zgięte kończyny w łokciach, wyprostowany kręgosłup i dolne kończyny. Drgawkom tonicznym może towarzyszyć: zatrzymanie oddechu, znieruchomienie gałek ocznych, oraz utrata przytomności.
W razie wystąpienia napadu drgawek należy:
- zabezpieczyć chorego przed wtórnymi obrażeniami, poprzez ułożenie go poziomo na miękkim podłożu,
- zabezpieczyć przed pokaleczeniem zębami warg i języka,
- ułożyć chorego na boku w tzw. pozycji bezpiecznej, a nie na wznak, aby zapobiec zapadaniu się języka.
Nie jest wskazane wkładanie w usta chorego jakichkolwiek ciał obcych.
Opisane objawy, zwłaszcza gdy stwierdza się ich nawroty wymagają pilnej wizyty u lekarza neurologa, który w drodze wywiadu i specjalistycznych badań ustali przyczyny dolegliwości. Prawidłowo postawiona diagnoza pozwoli na podjęcie skutecznego leczenia.

Choroby z tej samej kategorii