Strona główna

WIELOSPECJALISTYCZNA PRZYCHODNIA LEKARSKA

Wyszukiwarka chorób

20 lat doświadczenia

Nasza specjalistyczna poradnia neurologiczna działa na terenie Ostrołęki od 1993 roku.

CCN SALUS w Ostrołęce jest efektem ostatnich jej przekształceń, których inicjatorką jest lek. Beata Jarka - Sieniawska. Dzięki doskonałej kadrze lekarzy specjalistów oraz gabinetom wyposażonym w najwyższej klasy sprzęt diagnostyczny i terapeutyczny w Centrum udzielane są wysokiej jakości świadczenia w gabinetach specjalistycznych i rehabilitacyjnych.

Świadczenia realizowane są zarówno na rzecz pacjentów ubezpieczonych w Narodowym Funduszu Zdrowia, jak i osób leczących się prywatnie.

Więcej

Zmiana numeru telefonu

Od 1 lutego 2021 r. rejestracja badań i konsultacji prywatnych do wszystkich specjalistów odbywa się od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-12.00 i 14.00-16.00 pod numerem tel. (29) 646-30-89.

Spis chorób

Przegląd wybranych chorób układu nerwowego, jaki zamieszczamy na naszej stronie i będziemy systematycznie uzupełniać, ma z jednej strony na celu zwrócenie zwrócenie uwagi na objawy jakie im towarzyszą, z drugiej zaś przybliżyć potencjalnym pacjentom te trudne zagadnienia.

Treści zawarte w przeglądzie mają charakter informacyjno-edukacyjny i ich celem jest poszerzenie wiedzy na temat danej choroby oraz skłonienia osoby, która stwierdza u siebie niepokojące objawy do kontaktu z lekarzem specjalistą.

Wybierz początkową literę, aby zobaczyć dodane pozycje lub skorzystaj z wyszukiwarki na górze.

Nerwoból trójdzielny

Inne nazwy: Neuralgia nerwu trójdzielnego, Rwa twarzowa,


Nerw trójdzielny jest piątym nerwem czaszkowym składającym się głównie z włókien czuciowych. Za ich pośrednictwem odbywa się przewodzenie do mózgu bodźca dotyku ze skóry na twarzy . Oba nerwy trójdzielne (prawy i lewy) są zbudowane z trzech gałązek. Gałązki nerwów umiejscowione są w okolicy łuku brwiowego, pod okiem oraz na żuchwie.
Nerwoból trójdzielny, zwany też neuralgią trójdzielną lub rwą twarzową jako choroba samoistna występuje głównie u osób po 50 roku życia i jest związany z zaburzeniem przewodzenia w samym nerwie . Jeżeli wspomniane objawy wystąpią u ludzi przed osiągnięciem 30 rokiem życia, należy dążyć do dokładnego ustalenia przyczyn ich pochodzenia. Bóle obejmują na ogół obszar unerwiany przez drugą i trzecią gałąź nerwu, czyli okolicę żuchwy i szczęki . Z tego powodu chory najczęściej trafia do stomatologa. Niestety zabiegi stomatologiczne nie tylko nie pomagają, ale często nasilają przykre doznania bólowe.
Omawiane bóle są zjawiskiem występującym okresowo i pojawiają się przez kilka tygodni, a niekiedy nawet miesięcy. Okresy remisji i nawrotów neuralgii charakteryzują się regularnością i sezonowością. Zazwyczaj okresy bólowe występują w zimie, jednakże u niektórych pacjentów neuralgia pojawia się przez cały rok.
Neuralgia trójdzielna to gwałtowny napad bardzo silnego kłującego i piekącego bólu. Trwa on krótko, a jego czasokres nie przekracza 2 minut. W ciągu dnia może pojawić się nawet do stu takich ataków.
Bóle przypominające neuralgię mogą występować z całkiem innych przyczyn. Stanowić one mogą efekt ostrego zapalenie miazgi zęba, zapalenia zatok przynosowych, zapalenia stawów skroniowo-żuchwowych, a także w wyniku chorób oczu lub uszu. Jednak ich charakter i przebieg bardzo się różni, co ułatwia różnicowanie lekarzowi.
Większość przyczyn występowania neuralgii pozostaje bez wyjaśnienia i tego rodzaju bóle wymagają oceny dokonanej przez lekarza specjalistę.
Rozpoznanie choroby opiera się na badaniu lekarskim. W celu wykluczenia neuralgii objawowej konieczne są badania obrazowe.
Leczenie jest dość trudne. Lekiem z wyboru jest karbamazepina.

Choroby z tej samej kategorii