Strona główna

WIELOSPECJALISTYCZNA PRZYCHODNIA LEKARSKA

Wyszukiwarka chorób

20 lat doświadczenia

Nasza specjalistyczna poradnia neurologiczna działa na terenie Ostrołęki od 1993 roku.

CCN SALUS w Ostrołęce jest efektem ostatnich jej przekształceń, których inicjatorką jest lek. Beata Jarka - Sieniawska. Dzięki doskonałej kadrze lekarzy specjalistów oraz gabinetom wyposażonym w najwyższej klasy sprzęt diagnostyczny i terapeutyczny w Centrum udzielane są wysokiej jakości świadczenia w gabinetach specjalistycznych i rehabilitacyjnych.

Świadczenia realizowane są zarówno na rzecz pacjentów ubezpieczonych w Narodowym Funduszu Zdrowia, jak i osób leczących się prywatnie.

Więcej

Zmiana numeru telefonu

Od 1 lutego 2021 r. rejestracja badań i konsultacji prywatnych do wszystkich specjalistów odbywa się od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-12.00 i 14.00-16.00 pod numerem tel. (29) 646-30-89.

Spis chorób

Przegląd wybranych chorób układu nerwowego, jaki zamieszczamy na naszej stronie i będziemy systematycznie uzupełniać, ma z jednej strony na celu zwrócenie zwrócenie uwagi na objawy jakie im towarzyszą, z drugiej zaś przybliżyć potencjalnym pacjentom te trudne zagadnienia.

Treści zawarte w przeglądzie mają charakter informacyjno-edukacyjny i ich celem jest poszerzenie wiedzy na temat danej choroby oraz skłonienia osoby, która stwierdza u siebie niepokojące objawy do kontaktu z lekarzem specjalistą.

Wybierz początkową literę, aby zobaczyć dodane pozycje lub skorzystaj z wyszukiwarki na górze.

Omdlenia

Inne nazwy: Utrata przytomności,


Omdleniem określa się krótkotrwałą utratę przytomności, która jest związana z niedokrwieniem mózgu na tle nieprawidłowej regulacji krążenia ogólnego. Powoduje ono przewagę przywspółczulnego układu autonomicznego (niezależnego od naszej woli) nad współczulnym. Omdlenie przeważnie poprzedzone jest uczuciem duszności i głębszymi westchnieniami, wrażeniem zawrotu głowy, odczuciem oszołomienia, ściemnienia w oczach, Może mu towarzyszyć bladość skóry, nagłe odczucie zimna, względnie wystąpienie zimnego potu na całym ciele. Wreszcie dochodzi do obniżenia napięcia mięśni i osunięcia się na podłoże. U niektórych osób dochodzi do całkowitej utraty przytomności, u innych jedynie do przymglenia i spowolnienia reakcji. Niekiedy podczas omdlenia może dojść do obrażeń ciała, krótkotrwałych drgawek, a nawet bezwiednego oddania moczu. Samo omdlenie nie jest stanem zagrożenia życia. Należy je jednak różnicować z innymi niekiedy groźnymi utratami przytomności - z arytmią serca, niedocukrzeniem, padaczką, tężyczką i wieloma innymi.
Spośród czynników sprzyjających należy wymienić:
- przewlekłe zmęczenie, osłabienie, przebyte infekcje,
- długotrwałe narażenie na działanie gorąca, niski poziom tlenu w powietrzu (duża wysokość),
- niedokrwistość,
- zmiany hormonalne - okres dojrzewania, przekwitania, ciążę,
- silny stres, ból, wysiłek fizyczny.

Choroby z tej samej kategorii