Strona główna

WIELOSPECJALISTYCZNA PRZYCHODNIA LEKARSKA

Wyszukiwarka chorób

20 lat doświadczenia

Nasza specjalistyczna poradnia neurologiczna działa na terenie Ostrołęki od 1993 roku.

CCN SALUS w Ostrołęce jest efektem ostatnich jej przekształceń, których inicjatorką jest lek. Beata Jarka - Sieniawska. Dzięki doskonałej kadrze lekarzy specjalistów oraz gabinetom wyposażonym w najwyższej klasy sprzęt diagnostyczny i terapeutyczny w Centrum udzielane są wysokiej jakości świadczenia w gabinetach specjalistycznych i rehabilitacyjnych.

Świadczenia realizowane są zarówno na rzecz pacjentów ubezpieczonych w Narodowym Funduszu Zdrowia, jak i osób leczących się prywatnie.

Więcej

Zmiana numeru telefonu

Od 1 lutego 2021 r. rejestracja badań i konsultacji prywatnych do wszystkich specjalistów odbywa się od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-12.00 i 14.00-16.00 pod numerem tel. (29) 646-30-89.

Spis chorób

Przegląd wybranych chorób układu nerwowego, jaki zamieszczamy na naszej stronie i będziemy systematycznie uzupełniać, ma z jednej strony na celu zwrócenie zwrócenie uwagi na objawy jakie im towarzyszą, z drugiej zaś przybliżyć potencjalnym pacjentom te trudne zagadnienia.

Treści zawarte w przeglądzie mają charakter informacyjno-edukacyjny i ich celem jest poszerzenie wiedzy na temat danej choroby oraz skłonienia osoby, która stwierdza u siebie niepokojące objawy do kontaktu z lekarzem specjalistą.

Wybierz początkową literę, aby zobaczyć dodane pozycje lub skorzystaj z wyszukiwarki na górze.

Otępienie starcze

Inne nazwy:


Otępienie starcze to rodzaj zaburzenia funkcji poznawczych, a przede wszystkim pamięci. Nie stanowi ono objawu starości, a jest zaburzeniem, które można i trzeba hamować. Może być wywołane przez chorobę Alzheimera ale także inne choroby neurodegeneracyjne. Najczęściej dotyka osób po 65 roku życia. Choroba bywa trudna w diagnozie, ponieważ jest albo mylona z innymi chorobami tego rodzaju, albo też lekceważy się jej objawy.
Między 20 a 90 rokiem życia ciężar mózgu maleje o 5-10%. Zjawisko stanowi efekt zaniku komórek nerwowych, a skala i szybkość tego procesu jest różna w poszczególnych strukturach centralnego układu nerwowego. Pień mózgu traci w trakcie tego procesu niewiele neuronów, lecz w leżącym w jego obrębie miejsca sinawego odnotowuje się ubytek wynoszący prawie 50% około 65 roku życia. Zjawisko to może skutkować trudnościami w zasypianiu.
Około 60 roku życia spada też gwałtownie liczba komórek Purkinjego w móżdżku, co powoduje upośledzeniem funkcji motorycznych.
Liczba komórek w międzymózgowiu nie podlega zmianom w istotny sposób, lecz degeneracja hipokampu rozpoczyna się już w trzydziestym roku życia i w wieku 60 lat może już dojść do ubytku 30% budujących go neuronów. Zjawisko to wyjaśnia problemy osób starszych z przyswajaniem sobie nowych wiadomości.
Znaczące ubytki występują też w korze mózgowej. W polach: ruchowym, potylicznym i skroniowym sięgają one 30-50% stanu wyjściowego w stosunku do mózgu osoby w wieku 20 lat.
Choroba częściej występuje wśród kobiet niż mężczyzn. Bardziej narażone na zachorowanie są osoby ze średnim i podstawowym wykształceniem, które stronią od kontaktów z innymi ludźmi. Ponadto schorzenie atakuje zazwyczaj osoby osamotnione. Otępieniu starczemu nierzadko współtowarzyszy depresja. Pacjent, który zaobserwuje u siebie problemy z pamięcią, powinien zgłosić się do neurologa bądź geriatry. Niekiedy niezbędna jest także konsultacja psychiatryczna. Diagnoza otępienia starczego opiera się głównie na dokładnym wywiadzie i wykluczeniu zaburzeń dających podobne symptomy.
Rozwoju otępienia nie da się cofnąć, ale można je znacząco spowolnić. Leczenie oparte jest na farmakoterapii. Używa się w tym wypadku inhibitorów cholinesterazy. Niezmiernie ważne jest również stymulowanie pracy mózgu osiągane przez ćwiczenia intelektualne.

Choroby z tej samej kategorii