Strona główna

WIELOSPECJALISTYCZNA PRZYCHODNIA LEKARSKA

Wyszukiwarka chorób

20 lat doświadczenia

Nasza specjalistyczna poradnia neurologiczna działa na terenie Ostrołęki od 1993 roku.

CCN SALUS w Ostrołęce jest efektem ostatnich jej przekształceń, których inicjatorką jest lek. Beata Jarka - Sieniawska. Dzięki doskonałej kadrze lekarzy specjalistów oraz gabinetom wyposażonym w najwyższej klasy sprzęt diagnostyczny i terapeutyczny w Centrum udzielane są wysokiej jakości świadczenia w gabinetach specjalistycznych i rehabilitacyjnych.

Świadczenia realizowane są zarówno na rzecz pacjentów ubezpieczonych w Narodowym Funduszu Zdrowia, jak i osób leczących się prywatnie.

Więcej

Zmiana numeru telefonu

Od 1 lutego 2021 r. rejestracja badań i konsultacji prywatnych do wszystkich specjalistów odbywa się od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-12.00 i 14.00-16.00 pod numerem tel. (29) 646-30-89.

Spis chorób

Przegląd wybranych chorób układu nerwowego, jaki zamieszczamy na naszej stronie i będziemy systematycznie uzupełniać, ma z jednej strony na celu zwrócenie zwrócenie uwagi na objawy jakie im towarzyszą, z drugiej zaś przybliżyć potencjalnym pacjentom te trudne zagadnienia.

Treści zawarte w przeglądzie mają charakter informacyjno-edukacyjny i ich celem jest poszerzenie wiedzy na temat danej choroby oraz skłonienia osoby, która stwierdza u siebie niepokojące objawy do kontaktu z lekarzem specjalistą.

Wybierz początkową literę, aby zobaczyć dodane pozycje lub skorzystaj z wyszukiwarki na górze.

Zespół Tourette

Inne nazwy: Syndrom Tourette,


Zespół Tourette, zwany inaczej chorobą tików, zaliczany jest do wrodzonych zaburzeń neurologicznych. Cechą charakterystyczną schorzenia jest występowanie licznych tików głosowych i motorycznych. Zazwyczaj tiki te występują w łagodnej postaci, ale w przypadkach cięższych może dochodzić do zjawiska mimowolnego przeklinania, a nawet wykonywania nieprzyzwoitych gestów.
Choroba występuje 3 - 4 razy częściej wśród mężczyzn niż kobiet.
Większość ludzi z Zespołem Tourette nie wymaga leczenia farmakologicznego.
W przypadku pacjentów o nasilonych objawach, u których występuje także zespół nadpobudliwości psychoruchowej, odnotowuje się zachowania agresywne, zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne, a nawet samouszkodzenia.
Postępowanie terapeutyczne jest zróżnicowane. Najczęściej stosuje się środki farmakologiczne, które pozwalają na zmniejszenie intensywności tików oraz związanych z nimi zachowań. Niestety, nie istnieje jedno lekarstwo, które byłoby skuteczne we wszystkich przypadkach zespołu Tourette. Stosuje się głównie neuroleptyki oraz leki przeciwdepresyjne. Żaden środek farmakologiczny nie powoduje również trwałego i całkowitego wyeliminowania tików. Działanie leków może także nieść zagrożenie wystąpienia objawów ubocznych. Stąd też ważne jest, aby lekarz specjalista dobrał odpowiednią dawkę leku, indywidualnie dostosowaną do pacjenta z zespołem Tourette. Zastosowanie znajduje też psychoterapia i terapia behawioralna.
Głównym celem psychoterapii jest wsparcie pacjenta zmierzające do nauczenie go radzenia sobie z trudnościami życia codziennego wynikającymi z występowania tików.
Terapia behawioralna odgrywa pewną rolę w przypadku pacjentów z prostymi tikami głosowymi czy ruchowymi oraz zachowaniami obsesyjno-kompulsyjnymi. Może też być użyteczna jako uzupełnienie terapii farmakologicznej, zwłaszcza u pacjentów, którym leki nie pomagają albo wywołują niepożądane efekty uboczne, do których zalicza się: sztywność i drżenie rąk, kłopoty z koncentracjąi, obniżenie funkcji poznawczych, bezsenność, niepokój, suchość w ustach, bóle i zawroty głowy, nudności, utrata apetytu, zmęczenie, kłopoty ze snem.
W zwalczaniu schorzenia znajduje też zastosowanie metoda EEG Biofeedback, która jest metodą behawioralną. EEG Biofeedback daje możliwość regulacji niektórych funkcji mózgu.

Choroby z tej samej kategorii