Strona główna

WIELOSPECJALISTYCZNA PRZYCHODNIA LEKARSKA

Wyszukiwarka chorób

20 lat doświadczenia

Nasza specjalistyczna poradnia neurologiczna działa na terenie Ostrołęki od 1993 roku.

CCN SALUS w Ostrołęce jest efektem ostatnich jej przekształceń, których inicjatorką jest lek. Beata Jarka - Sieniawska. Dzięki doskonałej kadrze lekarzy specjalistów oraz gabinetom wyposażonym w najwyższej klasy sprzęt diagnostyczny i terapeutyczny w Centrum udzielane są wysokiej jakości świadczenia w gabinetach specjalistycznych i rehabilitacyjnych.

Świadczenia realizowane są zarówno na rzecz pacjentów ubezpieczonych w Narodowym Funduszu Zdrowia, jak i osób leczących się prywatnie.

Więcej

Zmiana numeru telefonu

Od 1 lutego 2021 r. rejestracja badań i konsultacji prywatnych do wszystkich specjalistów odbywa się od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-12.00 i 14.00-16.00 pod numerem tel. (29) 646-30-89.

Spis chorób

Zwyrodnienie sznurowe rdzenia kręgowego

Inne nazwy:


Zwyrodnienie sznurowe rdzenia kręgowego powstaje wskutek awitaminozy B12, która wywołana jest zazwyczaj nieprawidłowym wchłanianiem tej witaminy z przewodu pokarmowego. Jego następstwem jest powstanie zespołu symptomów, wywoływanych uszkodzeniem układu nerwowego, które tyczy się w praktyce nie tylko rdzenia kręgowego ale też mózgu i nerwów obwodowych. Rzadziej zespół chorobowy rozwija się w przebiegu raka żołądka, po całkowitym lub częściowym usunięciu żołądka i w niektórych schorzeniach jelita cienkiego. Niedobór witaminy B12 wywołuje zaburzenia hematologiczne, czyli niedokrwistość z charakterystycznym obrazem krwinek czerwonych oraz ciężkie uszkodzenie ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego. Do objawów neurologicznych zwyrodnienia sznurowego rdzenia kręgowego należą parestezje w końcowych częściach kończyn (rękach i stopach), z czasem rozprzestrzeniają się również na inne okolice ciała, oraz zawroty głowy i zaburzenia równowagi, osłabienie siły kończyn oraz znacznie rzadziej zaburzenia poznawcze, zespoły lękowo- depresyjne, a niekiedy nawet psychozy.
Schorzenie najczęściej występuje u osób w wieku około 50 lat, a znacznie rzadziej atakuje osoby młode lub dzieci.
Brak leczenia zwyrodnienia sznurowego rdzenia powoduje, że choroba ma charakter postępujący. Dawniej prowadziła nieuchronnie do śmierci, która następowała w ciągu kilku miesięcy. Obecnie, stosując odpowiednie dawki witaminy B12, można utrzymać chorego w bardzo dobrym stanie klinicznym przez nieograniczony okres czasu. Warunkiem pozostaje jednak wczesne rozpoznanie schorzenia.
Najpomyślniej rokują przypadki, kiedy dominują objawy związane z uszkodzeniem nerwów obwodowych, a leczenie rozpoczęto przed wystąpieniem nieodwracalnych zmian w układzie nerwowym.
Parestezje ustępują często całkowicie, inne zaburzenia cofają się tylko częściowo.

Choroby z tej samej kategorii