Strona główna

WIELOSPECJALISTYCZNA PRZYCHODNIA LEKARSKA

Wyszukiwarka chorób

20 lat doświadczenia

Nasza specjalistyczna poradnia neurologiczna działa na terenie Ostrołęki od 1993 roku.

CCN SALUS w Ostrołęce jest efektem ostatnich jej przekształceń, których inicjatorką jest lek. Beata Jarka - Sieniawska. Dzięki doskonałej kadrze lekarzy specjalistów oraz gabinetom wyposażonym w najwyższej klasy sprzęt diagnostyczny i terapeutyczny w Centrum udzielane są wysokiej jakości świadczenia w gabinetach specjalistycznych i rehabilitacyjnych.

Świadczenia realizowane są zarówno na rzecz pacjentów ubezpieczonych w Narodowym Funduszu Zdrowia, jak i osób leczących się prywatnie.

Więcej

Zmiana numeru telefonu

Od 1 lutego 2021 r. rejestracja badań i konsultacji prywatnych do wszystkich specjalistów odbywa się od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-12.00 i 14.00-16.00 pod numerem tel. (29) 646-30-89.

Szczegóły - Badanie kapilaroskopijne

Kapilaroskopia polega na oglądaniu najdrobniejszych naczyń krwionośnych - tzw. kapilar, w powiększeniu 40-500x. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu specjalnego mikroskopu (kapilaroskopu). Podczas badania oceniany jest tzw. wał paznokciowy - tj. miejsce, w którym rozpoczyna się paznokieć. Celem badania jest ocena mikrokrążenia. Oceniane są między innymi: przepływ krwi w najdrobniejszych naczyniach krwionośnych (kapilarach), ich kształt i ilość.

W niektórych chorobach o podłożu autoimmunologicznym obserwowane są charakterystyczne zmiany, co pomaga w ustaleniu prawidłowego rozpoznania.
Obecnie pojawiły się wskazania do przeprowadzania kapilaroskopii na potrzeby wsparcia diagnostyki zaburzeń neurologicznych.

Podstawowym wskazaniem do wykonania kapilaroskopii jest wystąpienie tak zwanego objawu Raynauda, czyli napadowego skurczu naczyń. Dłonie, najczęściej wskutek zmiany temperatury, stają się najpierw białe, następnie sine, potem czerwone, czemu często towarzyszą dolegliwości bólowe. Objaw ten najczęściej występuje u kobiet.

W centrum chorób Nerwowych "Salus" badania wykonywane są za pośrednictwem aparatu Optek MC-980 C-Mount, stanowiącego jedno z najnowocześniejszych urządzeń w tym zakresie.

Badanie jest bezinwazyjne i bezbolesne.

Przygotowanie do badania:
1. W ciągu tygodnia poprzedzającego badanie nie należy usuwać "skórek" przy paznokciach.
2. Jeśli stan pacjenta na to pozwala zaleca się dzień przed badaniem odstawić leki rozszerzające naczynia krwionośne.
3. W ciągu 6 godzin poprzedzających kapilaroskopię nie należy: nadużywać picia kawy oraz mocnej herbaty, nie wolno palić papierosów, pić alkoholu.
4. Należy zgłosić się minimum 20 min. przed badaniem, tak aby naczynia krwionośne rąk przystosowały się do temperatury pomieszczenia (zalecenie szczególnie ważne zimą).
5. W razie wątpliwości lub konieczności nieprzerwanego zażywania danego leku, należy skonsultować się z lekarzem wykonującym badanie.