Strona główna

WIELOSPECJALISTYCZNA PRZYCHODNIA LEKARSKA

Wyszukiwarka chorób

20 lat doświadczenia

Nasza specjalistyczna poradnia neurologiczna działa na terenie Ostrołęki od 1993 roku.

CCN SALUS w Ostrołęce jest efektem ostatnich jej przekształceń, których inicjatorką jest lek. Beata Jarka - Sieniawska. Dzięki doskonałej kadrze lekarzy specjalistów oraz gabinetom wyposażonym w najwyższej klasy sprzęt diagnostyczny i terapeutyczny w Centrum udzielane są wysokiej jakości świadczenia w gabinetach specjalistycznych i rehabilitacyjnych.

Świadczenia realizowane są zarówno na rzecz pacjentów ubezpieczonych w Narodowym Funduszu Zdrowia, jak i osób leczących się prywatnie.

Więcej

Zmiana numeru telefonu

Od 1 lutego 2021 r. rejestracja badań i konsultacji prywatnych do wszystkich specjalistów odbywa się od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-12.00 i 14.00-16.00 pod numerem tel. (29) 646-30-89.

Szczegóły - Elektroencefalografia (EEG)

Elektroencefalografia (EEG) jest nieinwazyjną metodą diagnostyczną, mającą na celu zbadanie bioelektrycznej czynności mózgu za pośrednictwem encefalografu. Samo badanie polega na odpowiednim rozmieszczeniu na skórze pokrywającej czaszkę elektrod. Ich zadaniem będzie rejestracja zmian potencjału elektrycznego na powierzchni skóry, wynikających z aktywności neuronów kory mózgowej, które po odpowiednim ich wzmocnieniu utworzą zapis zwany elektroencefalogramem. W pracowni Centrum Chorób Nerwowych "SALUS", badania EEG wykonywane są aparatem nowej generacji "Comet", produkowanym przez amerykańską firmę Grass Technologies.


Badania EEG są wykonywane w celu monitorowania i umożliwienia postawienia diagnozy w następujących sytuacjach:
- epilepsja (padaczka) i inne zaburzenia okresowe,
- otępienia i inne zaburzenia poznawcze,
- cerebrastenia pourazowa,,
- zaburzenia snu,
- w celu stwierdzaniu śpiączki, względnie śmierci mózgu,
- chorobach organicznych mózgu,
- zatruciach substancjami neurotoksycznymi (np. litem - w oparciu o występujące na wykresach charakterystyczne zespoły fal trójfazowych)
W standardowym badaniu umieszcza się 19 elektrod należących do systemu 10-20, zalecanego przez Międzynarodową Federację Neurofizjologii Klinicznej IFCN:
- osiem elektrod nad każdą półkulą
- trzy elektrody w linii pośrodkowej
Są one oznaczane:
- siedem elektrod nad korą płatów czołowych: Fp1, Fp2, F3, F4, F7, F8, Fz
- trzy elektrody na granicy płatów ciemieniowych i czołowych: C3, C4, Cz
- trzy elektrody nad płatami ciemieniowymi: P3, P4, Pz
- cztery elektrody nad płatami skroniowymi: T3, T4, T5, T6
- dwie elektrody nad płatami potylicznymi: O1, O2
W wypadku omawianego badania, wykonywane jest ono za pośrednictwem komputera i prowadzi je technik EEG lub lekarz. Opisu badania dokonuje zwykle lekarz specjalista. Wartość opisu zależy w głównej mierze od wiedzy i doświadczenia wykonującego opis lekarza - specjalisty w zakresie elektroencefalografii. W trakcie fazy interpretacyjnej opisuje on pracę mózgu i określa czy mieści się ona w granicach normy, czy też nie. Czyni to za pomocą podstawowych narzędzi (pomiar amplitudy i częstotliwości wykresu fal mózgowych) opierając się na własnych doświadczeniach.

Badanie EEG nabiera szczególnego znaczenia w terapii BioFeedback, gdyż pacjenci z zaburzeniami neurologicznymi wymagają odpowiednio dobranej i indywidualnie opracowanej metody, a także formy pracy treningowej. W przypadku leczenia farmakologicznego i jednocześnie trwającej terapii BioFeedback, za pośrednictwem badań kontrolnych, możliwy staje się odpowiedni dobór dawek przyjmowanych leków, które w miarę upływu czasu mogą nawet ulegać zmniejszeniu.


Przygotowanie do badania EEG
- Przed badaniem EEG nie ma konieczności wykonania innych badań.
- Pacjent powinien przyjść na badanie wypoczęty i wyspany.
- Aby nie występowały spadki poziomu cukru we krwi pacjent przed badaniem winien zjeść lekki posiłek,
- W ciągu 24 godzin przed badaniem nie należy przyjmować leków pobudzających lub hamujących ośrodkowy układ nerwowy, oraz spożywać napojów alkoholowych i zawierających kofeinę.
- Przed badaniem należy umyć włosy. Nie wolno stosować lakierów do włosów, żeli i kremów do układania fryzury.
- Przed badaniem, prowadzący je będzie zadawał ważne dla jego przebiegu pytania, na które, należy odpowiedzieć wyczerpująco.
- Nigdy nie należy odstawiać leków zapisanych przez lekarza przed planowanym badaniem EEG!