Szczegóły - Elektromiografia
Badanie elektromiograficzne opiera się na rejestracji czynności elektrycznej mięśni. Czynność ta związana jest ze zdolnością przenikania jonów sodu i potasu przez błonę komórki. Wskutek nierównomiernego rozmieszczenia jonów sodu i potasu w obrębie komórki mięśniowej, dochodzi do polaryzacji ładunku elektrycznego wnętrza komórki w stosunku do błony komórkowej. Potencjał polaryzacji, wynoszący w spoczynku około 80 mV, ulega zmianom w zależności od stanu czynnościowego mięśnia. Przeprowadzane jest za pośrednictwem elektrod igłowych, wkłuwanych do badanego nerwu. Przy pomocy elektromiografów z użyciem elektrod igłowych rejestrowane są zmienne bioprądy z mięśni w spoczynku i podczas wysiłku. Trwa około 40 minut.
Badanie może być powtarzane wielokrotnie.
Wykonywane jest u pacjentów w każdym wieku, a także u kobiet ciężarnych. Badanie jest wykonywane na zlecenie lekarza !!!
Przed badaniem pacjent powinien: poinformować o przyjmowanych lekach (szczególnie lekach przeciwkrzepliwych oraz wydłużających czas krwawienia) oraz obecnych chorobach np. skłonności do krwawień (skaza krwotoczna). .
Elektromiografia jest jednym z podstawowych badań w rozpoznawaniu chorób mięśni i nerwów obwodowych. Badanie to pozwala ustalić lokalizację i charakter zmian patologicznych w mięśniach, oraz ocenić dynamikę procesu chorobowego.
W szczególności pomocne jest w razie potrzeby zdiagnozowania:
- Różnicowanie niedowładów pochodzenia mięśniowego.
- Wykrywanie i różnicowanie niedowładów wywołanych uszkodzeniem nerwu obwodowego.
- Ocena funkcji mięśni po urazach.
- Zanik mięśni o nieznanej etiologii (przyczynie).
W pracowni Centrum Chorób Nerwowych "SALUS", badania EMG wykonywane są aparatem nowej generacji "Surpass", produkowanym przez austriacką firmę EMS Biomedical.