Szczegóły - Elektroneurografia
Badanie elektroneurograficzne, określane skrótowo jako ENG, to badanie przewodnictwa nerwowego, w czasie którego ocenia się czynność nerwów na podstawie pomiaru odpowiedzi na kontrolowane bodźce elektryczne. Bodźce te wysyłane są za pośrednictwem elektrod umieszczonych na skórze pacjenta. Czas trwania badania zależy od jego zakresu i może wynosić od 30 do 120 minut. Niekiedy badanie poprzedzają inne badania dodatkowe, które zawsze ustala lekarz prowadzący.
Elektroneurografia umożliwia ocenę funkcji nerwów obwodowych, co ma istotne znaczenie dla lokalizacji ich uszkodzeń. Szczególnego znaczenia nabiera badanie w rozpoznawaniu dość powszechnie występujących zespołów cieśni nadgarstka, bruzdy nerwu łokciowego, stępu i wielu innych.
Niezależnie od przyczyny uszkodzenia nerwów obwodowych przy pomocy neurografii można obserwować dynamikę narastania lub cofania się objawów uszkodzenia. U pacjentów z miastenią metoda ta pozwala ocenić stopień zaburzeń transmisji nerwowo-mięśniowej.
Badanie to jest często uzupełnieniem badania elektromiograficznego.
W pracowni NZOZ "SALUS", badania ENG wykonywane są aparatem nowej generacji "Surpass", produkowanym przez austriacką firmę EMS Biomedical.
Do badania pacjent musi się odpowiednio przygotować. W tym celu:
- Pacjenci zażywający doustne antykoagulany (np. acenokumarol) powinni za zgodą lekarza prowadzącego na 3 dni przed badaniem przejść na stosowanie heparyny drobnocząsteczkowej.
- Stosowanie aspiryny nie jest przeciwwskazaniem do badania.
- Rano w dniu badania należy dokładnie umyć badaną część ciała wodą z mydłem.
- Nie należy używać kremów, maści lub balsamów na skórę w obszarze, który ma być badany.
- W okresie zimowym przed badaniem konieczne jest ogrzanie badanej kończyny.
Pacjent jest badany w pozycji leżącej. W czasie badania powinien być odprężony, a mięśnie winny być rozluźnione. Badanie przeprowadza się w pomieszczeniu o temperaturze 22° - 26°C. Temperatura badanej kończyny powinna wynosić około 34°C. Miejsca na skórze, w których mają być umocowane elektrody, powinny być oczyszczone alkoholem w celu ich dokładnego odtłuszczenia. Elektrody powierzchniowe mocowane są przy pomocy specjalnych opasek mocujących lub plastrów. Podczas samego badania pacjent winien informować specjalistę o nagle występujących dolegliwościach.
Przeciwwskazaniem do przeprowadzenia badań jest:
- Elektryczny rozrusznik serca. W przypadku niektórych rozruszników badanie jest możliwe, jednak wymaga się pisemnej zgody prowadzącego kardiologa na badanie.
- Elementy metalowe w sercu (np. sztuczna zastawka) lub w badanej okolicy ciała. Dopuszczalne są elementy tytanowe.