Strona główna

WIELOSPECJALISTYCZNA PRZYCHODNIA LEKARSKA

Wyszukiwarka chorób

20 lat doświadczenia

Nasza specjalistyczna poradnia neurologiczna działa na terenie Ostrołęki od 1993 roku.

CCN SALUS w Ostrołęce jest efektem ostatnich jej przekształceń, których inicjatorką jest lek. Beata Jarka - Sieniawska. Dzięki doskonałej kadrze lekarzy specjalistów oraz gabinetom wyposażonym w najwyższej klasy sprzęt diagnostyczny i terapeutyczny w Centrum udzielane są wysokiej jakości świadczenia w gabinetach specjalistycznych i rehabilitacyjnych.

Świadczenia realizowane są zarówno na rzecz pacjentów ubezpieczonych w Narodowym Funduszu Zdrowia, jak i osób leczących się prywatnie.

Więcej

Zmiana numeru telefonu

Od 1 lutego 2021 r. rejestracja badań i konsultacji prywatnych do wszystkich specjalistów odbywa się od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-12.00 i 14.00-16.00 pod numerem tel. (29) 646-30-89.

Szczegóły - Rejestracja potencjałów wywołanych (od 2013r.)

Badanie polegające na rejestrowaniu potencjałów wywołanych polega na działaniu określonym bodźcem na receptory narządów zmysłów. Tą drogą wyzwala się w odpowiednim obszarze kory mózgowej aktywność bioelektryczną, zwaną potencjałem wywołanym.
Potencjały wywołane mają niewielkie napięcie wynoszące od około 0,5 µV do 100 µV, lecz dzięki specjalnym wzmacniaczom prądy te mogą być rejestrowane przy pomocy elektrod umieszczonych na skórze głowy. W praktyce klinicznej najczęściej rejestrowane są prądy powstające przy pobudzeniu narządu wzroku (potencjały wzrokowe), słuchu (potencjały słuchowe), czucia (potencjały czuciowe).
W pracowni Centrum Chorób Nerwowych "SALUS", badania potencjałów wywołanych wykonywane są za pośrednictwem aparatu "Surpass", urządzenia nowej generacji produkowanego przez austriacką firmę EMS Biomedical.

Omawiane badanie dotyczy trzech aspektów zagadnieniowych i każdy z nich można rozpatrywać w zależności od potrzeb oddzielnie lub łącznie. Wykonywane jest na zlecenie lekarza w przypadku podejrzenia:
- uszkodzenia drogi wzrokowej, słuchowej lub czuciowej.
- chorób demielinizacyjnych (np. stwardnienie rozsiane).
- uszkodzenia pnia mózgu.

1. Badanie potencjałów wzrokowych daje możliwość oceny funkcji drogi wzrokowej - od siatkówki do kory wzrokowej.
2. Badanie potencjałów słuchowych pozwala na ocenę sprawności połączenia między uchem wewnętrznym a korą płata skroniowego.
3. Badanie potencjałów czuciowych umożliwia ocenę sprawności połączeń między zakończeniami czuciowymi w skórze a odpowiednim obszarem kory czuciowej mózgu. Może być ono powtarzane wielokrotnie. Wykonywane jest u pacjentów w każdym wieku, a także u kobiet ciężarnych
Przed badaniem potencjałów słuchowych wskazane jest w niektórych przypadkach badanie laryngologiczne, a przed badaniem potencjałów wzrokowych ocena okulistyczna. O potrzebie przeprowadzenia i ich zakresie decyduje lekarz przeprowadzający badanie.

Opis badania.

Do rejestracji potencjałów wywołanych używane są elektrody powierzchniowe, które umieszcza się w określonych miejscach skóry na głowie. Z tego też powodu przed badaniem należy umyć włosy. Nie wolno stosować lakierów do włosów, żeli i kremów do układania fryzury. Przed przyklejeniem elektrody skóra zostanie odtłuszczona, a dla zmniejszenia oporności przetarta pastą oczyszczającą. Badanie poszczególnych potencjałów odbywa się według standardowych schematów. Przed rozpoczęciem badania pacjent winien poinformować lekarza o aktualnie przyjmowanych lekach. Badanie trwa kilkanaście minut. W czasie jego przebiegu o wszelkich nagłych dolegliwościach (np. ból, zawroty, senność) pacjent powinien poinformować lekarza.
- Badanie potencjałów wzrokowych - W trakcie badania pacjent siedzi około 1,5 m przed monitorem telewizyjnym. Bodźcem pobudzającym są błyski ekranu oraz wzorzec zmieniającej się szachownicy. Bodziec powtarzany jest dla każdego oka 200 razy.
- Badanie potencjałów słuchowych - W trakcie badania pacjent leży. Bodźce słuchowe przekazywane są przez słuchawkę do każdego z ucha osobno. Natężenie dźwięku dobiera się dla każdego ucha indywidualnie i powinno ono przekraczać 60 dB (próg słyszalności). Bodziec dźwiękowy powtarzany jest około 3000 razy.
- Badanie potencjałów czuciowych - W trakcie badania pacjent leży. Elektroda drażniąca umieszczona jest na kończynie górnej lub dolnej, nad wybranym do badania nerwem. Natężenie bodźca pobudzającego powinno przekraczać 1,5 razy próg pobudliwości. Bodziec drażniący powinien być powtórzony nie mniej niż 1000 razy.

Wynik badania przekazywany jest w formie opisu niekiedy z dołączonym wykresem (zapisem czynności elektrycznej mózgu).