Szczegóły - Testy holterem ciśnieniowymi (ABPM)
Badanie holterem ciśnieniowym polega na monitorowaniu ciśnienia tętniczego przez całą dobę, co pozwala na potwierdzenie występowania nadciśnienia tętniczego, rozpoznanie między innymi nadciśnienia "białego fartucha" oraz prawidłową kontrolę ciśnienia tętniczego przy stosowaniu odpowiedniej farmakoterapii.
W neurologii badanie to pozwala na różnicowanie bólów, zawrotów głowy oraz wykluczenie najważniejszego z czynników ryzyka otępienia naczyniopochodnego i udaru mózgu.
Będąc w gabinecie lekarskim wielu pacjentów odczuwa związany z tym stres, co często skutkuje znacznym wzrostem ciśnienia. Staje się to przyczyną niedokładnych pomiarów. Zastosowana w urządzeniu oscylometryczna metoda badania eliminuje artefakty i pozwala na otrzymanie precyzyjnych wyników. Niewielka waga i rozmiary urządzenia, a także cicha praca nie zakłócają trybu życia pacjenta.
Holter ciśnieniowy to nowoczesne, automatyczne urządzenie, które przez 24 godzinny wykonuje systematycznie pomiary ciśnienia tętniczego. Pacjent przez całą dobę nosi specjalny mankiet, który co 15/90 minut napełniany jest tłoczonym powietrzem i dokonuje pomiaru ciśnienia. Dane z tych pomiarów są zapisywane w niewielkim urządzeniu wielkości walkmana. Po przeprowadzonym badaniu jego wynik jest drukowany. Badanie jest bezbolesne i bezpieczne.
W trakcie pomiaru należy unikać gwałtownych ruchów kończyny z założonym mankietem.
W pracowni Centrum Chorób Nerwowych "SALUS", badania wykonywane są za pośrednictwem aparatu nowej generacji - PhysioQuant 7430 - produkowanym przez niemiecką firmę Contec.
Przygotowanie do badania
1. Do badania najlepiej ubrać koszulkę bawełnianą z krótkim rękawem oraz luźne okrycie wierzchnie z szerokim rękawem. Pod nim będzie ukryty zarówno mankiet, jak i aparat zapisujący pomiary ciśnienia.
2. Ubranie nie powinno się łatwo "elektryzować", gdyż zjawisko takie może zakłócić rejestracje EKG.
3. W czasie badania należy prowadzić normalną aktywność.
4. Bezwzględnie należy chronić aparat i wszystkie jego części przed upadkiem, wilgocią i wodą, gdyż grozi to zniszczeniem urządzenia.
5. W czasie badania pacjent może prowadzić notatki, w których będzie zapisywać wszystkie znaczące zdarzenia takie jak przyjęcie leków, wysiłek, nasilenie lub pojawienie się innych dolegliwości etc.
Inne uwagi
- Nie są konieczne badania dodatkowe,
- W dniu badania należy zażyć wszystkie leki przyjmowane na stałe,
- Urządzenie rejestrujące nie jest wodoszczelne i nie może zostać zamoczone,
- Pacjent po upływie doby, oddaje urządzenie w pracowni, w której rejestrator został założony.