Szczegóły - Zabiegi fizykoterapii
W medycynie terapia ultradźwiękowa falą ciągłą i pulsującą wykorzystywana jest między innymi do leczenia szeregu chorób o podłożu neurologicznym. Wspomniana metoda nabiera obecnie coraz większego znaczenia. Z tego też powodu ultradźwięki stały się w neurologii chętnie widzianą formą leczenia następujących schorzeń:
- porażeń nerwów obwodowych,
- zaburzeń czucia,
- zapalenia nerwu kulszowego i trójdzielnego,
- różnego rodzaju nerwobóli,
- skurczów mięśniowych.
Oprócz tego wiele schorzeń stawów, a także narządów wewnętrznych i skóry dobrze poddaje się terapii ultradźwiękami o wysokich częstotliwościach.
W pracowni Centrum Chorób Nerwowych "SALUS", zabiegi lecznicze przy wykorzystaniu ultradźwięków wykonywane są za pośrednictwem głowicy ultradźwiękowej GP4-1.
Elektrofonoforeza jest nowoczesną techniką, która polega na wymuszaniu penetracji zdysocjowanych na jony substancji chemicznych przez warstwy półprzepuszczalne w tym skórę i tkanki podskórne. Główna zaletą metody jest zogniskowanie na wybranym obszarze wchłaniania leku wpływów pola elektrycznego i fali ultradźwiękowej.
Metoda łączy zalety stosowanej od dawna jonoforezy i fonoforezy, przy jednoczesnym sprowadzeniu do minimum występujących niekiedy działań ubocznych. Umożliwia ona w stosunku do tradycyjnych rozwiązań uzyskiwanie dużo większego zakresu penetracji leku (5-6cm) przy znaczne zmniejszonym natężeniu prądu w obwodzie jonoforezy oraz natężenia fali ultradźwiękowej, niwelując tym samym występujące niekiedy powikłania. Zastosowanie w elektrofonoforezie parametrów typowych dla jonoforezy i terapii ultradźwiękami powoduje dalsze zwiększenie głębokości penetracji do 10-12 cm.
W pracowni Centrum Chorób Nerwowych "SALUS", zabiegi elektrofonoforezy przeprowadzane są za pośrednictwem specjalistycznej głowicy ultradźwiękowej.
Zabieg jonoforezy polega na wprowadzeniu do tkanek przez skórę lub śluzówkę leku przy pomocy prądu stałego. Chore tkanki umieszcza się w tym wypadku między elektrodami przyłożonymi bezpośrednio do skóry i nakłada na nie lek pod postacią maści lub żelu. Odpowiednio dobrane substancje lecznicze (hydrokortyzon, wapń, lidokaina, jod, magnez, histamina, butapirazol) ulegają dysocjacji elektrolitycznej, czyli stają się elektrolitami. Ilość wprowadzanego leku jest proporcjonalna do natężenia prądu i czasu jego przepływu.
Zabieg przeprowadzany jest w przypadku stwierdzenia u chorego:
- zespołów bólowych różnego pochodzenia,
- wzmożonego napięcia i przykurczów mięśni,
- zaburzeń naczynioruchowych,
- zaburzeń ukrwienia tkanek,
- nerwobóli,
- uszkodzenia nerwów,
- rwy kulszowej,
- bóli głowy,
- zapalenia stawów i pochewek ścięgnistych,
- zwyrodnienia narządów ruchu.
W pracowni Centrum Chorób Nerwowych "SALUS", zabiegi jonoforezy przeprowadzane są aparatem nowej generacji "SonoterPlus", produkowanym przez firmę Actimed. Wykorzystywana jest w tym celu specjalistyczna głowica ultradźwiękowa, pozwalająca na głębsze wnikanie dawkowanego leku do tkanek i jego skuteczność.